Niecałe 2 tygodnie dzielą nas od kolejnego – już (szczęśliwie) trzynastego OTWARCIA SEZONU programu STARY BROWAR NOWY TANIEC! Z wielką radością mam zaszczyt zaprosić Państwa na otwierającą sezon premierę: w sobotę 08.10. o g. 19.00
Agata Siniarska, jedna z najciekawszych choreografek młodego pokolenia polskich twórców, stypendystka programu Solo Projekt 2013, razem z rumuńską choreografką Madaliną Dan przygotowują spektakl skupiony wokół zagadnienia publicznego okazywania (lub nie) uczuć... Ich Mothers of Steel/Matki ze Stali przyglądają się m.in. temu jakie emocje manifestujemy i dlaczego decydujemy się robić to publicznie. Spektakl bierze na warsztat łzy i praktykę publicznego płaczu – a znając wrodzone poczucie humoru Agaty Siniarskiej dowiedzione w jej soloprojektowej i docenianej pracy "Śmierć 24 klatki na sekundę..", możemy spodziewać się także wiele śmiechu... oczywiście poprzez łzy...
Mădălina Dan, Agata Siniarska MOTHERS OF STEEL
8.10.2016 / 19.00 / PREMIERA
Studio Słodownia +3, Stary Browar,
pomysł, wykonanie / concept, performance Mădălina Dan, Agata Siniarska
dramaturgia / dramaturgy Mila Pavicevic, Siegmar Zacharias
dźwięk, wideo / sound, video Diego Agulló
produkcja / production Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
koprodukcja / co-production Konfrontacje Teatralne (Lublin), Fabrik Potsdam, Alfred ve Dvoře (Praha)
Wyobraź sobie, że w niedalekiej przyszłości cała ludzkość zniknie, a jedyne w pełni egzystujące podmioty to dwie sztuczne inteligencje o nazwach: Fembot A.E. oraz Wszechobecność. Są wykonane ze stali ... to Matki ze Stali. Splatając ze sobą historyczne fakty oraz przyszłe narracje, Fembot A.E. i Wszechobecność nieustannie podróżują w czasie i przestrzeni, tam i z powrotem: od genezy po kres, poprzez kable do cielesnej mięsności, poprzez dane i pamięć. Opłakując niestrudzenie swoje dawno już nieistniejące kraje, Polskę i Rumunię, pewnego dnia postanawiają utworzyć własne państwo. Państwo, w którym terytorium i kobiece moce są nieograniczone...
Ten projekt to praktyka płaczu w sytuacji performatywnej - badanie fenomenologii łez, które porusza wiele tematów, takich jak pamięć, historia, śmierć, szczęście, kruchość, niewinność, siła czy futurystyczne ontologie. Stawiając pytania o mechanizmy społeczne i kulturowe związane z tym, co publiczne i prywatne, z zagadnieniem okazywania emocji, zestawiamy tu osobiste perspektywy z ikonicznymi scenami płaczu, wywodzącymi się ze wschodnioeuropejskiego kontekstu i jednocześniebadamy, jakie to emocje manifestują się w różnych sytuacjach i dlaczego decydujemy się (lub nie) wyrazić je publicznie.
Operując pomiędzy narracjami dotyczącymi naszych biopolityk – kulturowych/nacjonalistycznych/emocjonalnych tożsamości – ten projekt zbliża do siebie dzisiejsze post-ciała i paradygmaty technologiczne oraz jest próbą powikłania prywatności ze sztucznością.
AGATA SINIARSKA /POLSKA
prowadzi swoje dociekania wokół działań scenicznych, praktyk, wykładów, video, innych. Dając szansę przez lata różnym rodzajom form teatralnych, po ukończeniustudiów choreograficznych, obecnie koncypuje zabawne badania feministyczne (feminist fun studies), kultywując swe pragnienia wobec języka i pisania, kina i animacji. Jest współzałożycielką female trouble – kolektywu opartego na przyjaźni, którego działania obracają się wokół tożsamości, ciała, feminizmu, przyjemności, afirmacji i miłości. Uzależniona od fikcji Agata prowadzi swe dochodzenia, tworząc z siebie samej, poprzez przypisane jej kulturowe struktury, narzędzia wizualnej retoryki. Każdy wizerunek, podsycany przez energię głębokiej teoretycznej jękliwości, robi z pasją i wielką fascynacją. Wielokrotnie nie samotnie, ale w kompanii wielu wspaniałych awanturników.
W 2013 roku Agata była stypendystką-rezydentką programu SOLO PROJEKT. Stworzone przez nią solo „Śmierć 24 klatki na sekundę…” znalazło się w gronie kilkunastu najciekawszych spektakli Polskiej Platformy Tańca 2014 i było prezentowane wielokrotnie w Polsce i Europie, a także w Brazylii.
http://cargocollective.com/agatasiniarska
MĂDĂLINA DAN/ RUMUNIA
twórczyni oraz aktywistka kulturalna. Studiowała w Liceum Choreografii w Bukareszcie oraz na wydziale choreografii National University of Theatre and Film, gdzie również uzyskała tytuł magistra na wydziale pisania sztuk sceniczych. Od 1998 do 2003 roku była członkinią Oleg Danovski Ballet Company. W 2009 roku została zaproszona do programu rezydencyjnego Instytutu Herbergera, School of Dance (Arizona State University), a w 2008 roku otrzymała stypendium danceWEB w Wiedniu. Studiowała w HZT na wydziale MA "Solo / Dance / Authorship" (2014-2016). Od wielu lat, jest aktywną członkinią społeczności tańca współczesnego w Rumunii, w szczególności poprzez nauczanie i rozwijanie programów edukacyjnych i społecznych w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie. W 2015 roku otrzymała nagrodę CNDB za wkład wniesiony do rozwoju sztuki współczesnej w Rumunii. Prace Madaliny Dan były prezentowane w wielu miejscach: Springdance Festival Utrecht, Tanzquartier Wien, Balkan Dance Platform-Novi Sad, eXplore Dance Festival w Bukareszcie, Temps d’Images- Cluj, SouthBank Center & Chisenhale Dance Space- London, Fabrik Potsdam, Hebbel am Uffer- Berlin, TanzFabrik Berlin, Dance Theater Workshop- New York, Firkin Crane-Cork, Alta Theater- Prague. Madalina współpracowała między innymi z: Sergiu Matisem, Agatą Siniarską, Tahni Holt, Mihaelą Dancs, Alexandrą Pirici.
(1.10.2016 (pokaz Work in Progress), fabrik Potsdam, Nitka Festival)
Kolejne prezentacje spektaklu :
10.10.2016, Lublin, Konfrontacje Teatralne
5.11.2016, Bucharest, Dance Biennale
8.11.2016, Cluj, Temps d'Images Festival
13.11.2016, Bucharest, Amprenta / National Dance Center
16.11.2016, Sofia, ACT Festival of Independent Theatre 2016