Walentynkowe tradycje

Walentynkowe tradycje

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzień św. Walentego, znane także jako Walentynki, to międzynarodowa uroczystość zadedykowana miłości i zmysłowości. Świętujemy to święto 14 lutego co roku. Wówczas ludzie objawiają swoją sympatię wobec swoich bliskich, zwłaszcza wobec swoich wybrańców. Zwyczaj celebrowania Walentynek sięga dawnego Rzymu, gdzie obchodzono festival Lupercali, zadedykowany bóstwu miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Dzień Św. Walentego świętowany jest na całej kuli ziemskiej, a oblubieńcy przekazują sobie na wzajem kartki, bukiety i prezenty, aby okazać swoją sympatię. W tym artykule dowiesz się nieco więcej o pochodzeniu Dnia św. Walentego i związanych z tym dniem obyczajach.

Święty Walenty - opiekun święta

Historia świętego Walentego jest dosyć skomplikowana i nie jest do końca jasna. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, św. Walenty był duchownym i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z legend Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, był uwięziony za udzielanie chrztu świętego. W trakcie niewoli, Walenty miał pomagać innym więźniom, oraz leczył ze śmiertelnych chorób. Kolejna legenda przekazuje, iż Walenty był zakochany w córce swojego strażnika, ona podobnie była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty słał oblubienicy listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co miało dać początek tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dosyć zbliżona legenda mówi o tym, iż Walenty został uwięziony za nie przestrzeganie prawa ogłoszonego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zabraniał ślubu każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty ponoć udzielał potajemnie ślubów, za co trafił do więzienia. W tym miejscu zakochał się w ociemniałej córce strażnika. Walenty cudownie przywrócił wzrok ukochanej. Finalnie Klaudiusz II skazał Walentego na śmierć, a duchownego stracono 14 lutego. Kościół katolicki zatwierdził Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. Od czwartego wieku, 14 lutego zaczęto świętować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty obecnie jest traktowany jako opiekun zakochanych, lekarzy a także chorych psychicznie i cierpiących na padaczkę.

Tradycje walentynkowe

Walentynki to nadzwyczajny czas, podczas którego ludzie chcą wyrazić swoje uczucie względem swoich bliskich. 14 lutego zakochani wymieniają się podarunkami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Popularne są romantyczne wyjścia. Na Walentynki najczęściej wręcza się prezenty takie jak na przykład czerwone róże, czekoladki, wyroby jubilerskie, bilety na koncert lub do kina, oraz upominki DYI względnie przedmioty osobiste. Ważne jest to, by podarek był konkretnie dobrany do osoby, która go dostaje i odzwierciedlał pełnię uczuć. Niektórzy uważają Walentynki jak komercjalny obrzęd , ale dla mnóstwa zakochanych to niezwykle ważny dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. Poza tym to też znakomita okazja do przejawiania uczuć nie tylko swojemu partnerowi, lecz też rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety ofiarują prezenty swoim oblubieńcom. U nas coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, iż uczucia można celebrować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentegojest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, jaką otrzymuje się od bliskich i przyjaciół.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search