Gadżety, których mało kto używa

Gadżety, których mało kto używa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zaskakujące jest, że istnieje|wiele rzeczy, które nagle przepadły z naszych domów. Być może nasze matki i ojcowie pamiętają najbardziej użytkowe produkty, jednak młode pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można uchylić trochę historii udając się do antykwariatu, lub na targ staroci. Jest też okazja powrócić z sentymentem do dawnych epok, przeglądając ten artykuł.

Powiem ci w mgnieniu oka

Jak dziś chcemy przeprowadzić rozmowę telefoniczną, myślimy o skorzystaniu ze smartfona. Stare urządzenie do telefonowania z obrotową tarczą z cyframi zniknął kompletnie z domów i biur. Pewnego dnia w Muzeum Piernika w Toruniu dostrzegłem sytuację, w której dzieciaki ze szkolnej wycieczki odgadywały użycie tego dziwacznego obiektu. Ciężko było im sobie wyobrazić, że najpierw należy kręcić palcem tarczą, a później poczekać na głos odbiorcy. Aparat telefoniczny stanowił urządzenie do bezpośredniej komunikacji. Telefonowało się do kumpli, dalekiej rodziny. Wypowiadało się życzenia urodzinowe, bądź gratulowało, wymieniało wiadomości, plotki. Telefon kiedyś stanowił po prostu urządzeniem do kontynuowania obustronnych kontaktów. Smartfon w dzisiejszych czasach to wielofunkcyjne urządzenie. Układa ludziom funkcjonowanie, łączy z instytucjami, uprzystępnia rozwiązywanie zadań. Niestety jednak kontakty telefoniczne dzisiaj są krótkie i lakoniczne. W większości przypadków wyręcza je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotka, czy też mms.

Papierowa historia

Nowe technologie zupełnie zapanowały nad naszym bytem a to od nich zależy powodzenie dokonywanych obowiązków. Do tych spraw, jakie zostały wyeliminowane przez inteligentne sprzęty stają się z wolna notatniki. Współcześnie zapisywanie materiału następuje za pośrednictwem nośników elektronicznych. Sztuka ręcznego pisania stała się niepotrzebna. W tym samym czasie papier zaczął zyskiwać szczególną jakość. Wszak powieści się wysłuchuje z nagrania audio. w miejsce upowszechnia się nurt na korzystanie książek jako dodatków w wystroju wnętrza. Książka powinna mieć swoją wielkość, kolorystykę dobraną do innych fragmentów aranżacji. Jesteśmy nawet w stanie nawet nabyć fałszywe książki inaczej fake books, których wartości nie stanowi zawartość, bo nie istnieje, a estetyka oprawy. Oczywiście poziom czytelnictwa spada, ale czy należy się martwić, jeśli pomieszczenie zostało cudownie urządzone?. Jest jednak korzystna zaleta wspomnianego stylu. Nadal istnieje mnóstwo osób wybierających wersje papierowe. Notatnik stał się wziętym gadżetem, pomysłowym sposobem na organizację swojego życia. Wracają notatniki w formie bullet jurnal. Dodaje im się cechę prywatną. Niemniej jednak miłośnicy tradycyjnego czytania decydują się na książki w wyjątkowych seriach wydawniczych, tak aby uwydatnić osobisty uczuciowy osąd wartości literatury.

Opisane wyżej gadżety, które są mniej używane nie zanikają wszak definitywnie z naszej pamięci. Bez wątpienia jest co niemiara sprzętów tak wielce anachronicznych, że nie odszukałyby wykorzystania w obecnym świecie. Choćby wartowspomnąć pralkę Franię, grzałkę do kubków, kasety magnetofonowe, czy dyskietki. Istnieją pomimo tego rzeczy bezustannie żywotne w naszych wspomnieniach, do jakich powracamy sentymentem. Powstaje oryginalny nurt retro. Zauważa się urok dawnych pieców z kafli, zegarków z kukułką, gramofonów. Pojawia się zainteresowanie prodiżem, saturatorem, czy wiekową porcelaną. Tęsknota za tym, co było zdaje się trwać jednak w pokoleniach i staje się urokliwym akcentem dnia codziennego.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search