Zimowe zjawiska przyrodnicze

Zimowe zjawiska przyrodnicze

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W przyrodzie przez cały czas zachodzą przemiany. W zimie masz możliwość ujrzeć wyjątkowo atrakcyjne zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy to efekt przemian, jakie pojawiają się w pogodzie. Musimy jednak pamiętać, że zimowe zjawiska pogodowe są tak samo spektakularne, co groźne. Przypatrując się przyrodzie należy być rozważnym i przygotować się odpowiednio do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wyprawy do lasu. Tu zima ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, które zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie.

Śnieg i burze śnieżne

Opady śniegu stanowi zawsze nadzwyczaj oczekiwany znak. Śnieg pojawia się w formie kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. Pod lupą taka śniegowa cząsteczka jest przepiękna i misterna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki lub rozmaite nieregularne płytki. W skupieniu śnieg buduje białą pokrywę, w takim przypadku świat wydaje się taki cichy i nieskazitelny. Czasem w zimową porą występuje się zawieja śnieżna. To zjawisko następuje wówczas kiedy wiatr przesuwa puszysty śnieg leżący na powierzchni. Jednakże podczas gdy są opady śniegu i dodatkowo wieje silny wiatr, wówczas występuje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są bardzo mocne możemy mówić o śnieżycy, a jak do tego wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W ciągu takich intensywnych zjawisk, lepiej pozostać w w domowym zaciszu. Niemniej wszelako w czasie drobnej śnieżycy lub wkrótce po niej warto wybrać się na leśny spacer. Pokryte śniegiem drzewa wyglądają bajecznie. Na dodatek da się z łatwością dostrzec ślady zwierząt i wsłuchiwać się w zimową ciszę.

Mrozem malowane

W przypadku, gdy temperatura opada poniżej zera pojawia się przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie wyłącznie zimą, lecz także w czasie jesieni i wiosny. Przymrozek wiąże się z amplitudą, którą zlicza się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku spadku poniżej zera oC w nocy temperatura minimalna wykazuje liczby dodatnie. To skutek utrzymującego się ciepła w czasie dnia i niewielkich wahań temperatur. W wypadku kiedy dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko definiuje się jako mróz. Nieduży, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie jest przeciwskazaniem do wychodzenia na dwór. Należy pamiętać jednak o nałożeniu grubych rękawic i posmarowania twarzy kremem. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza tworzy już ekstremalne warunki, na jakie nie należy się bez potrzeby wystawiać. Na tak ogromnym mrozie nie można zbyt długo spędzać czasu, bowiem płuca i oskrzela nie funkcjonują prawidłowo. Mroźne, suche powietrze, które intensywnie i w ogromnej ilości dostaje się do wewnątrz niszczy płuca oraz oskrzela. Skutkiem tego są nieodwracalne zmiany, jakie prowadzą do astmy. Jednakże w przypadku, gdy jest mróz do minus 15 stopni należałoby odbyć rześki spacer. W trakcie trwania niskich temperatur dochodzi do innych nadzwyczajnych zjawisk połączonych z zamarzaniem wody, o tym dowiesz się z kolejnego akapitu.

Wielorakie postaci pary wodnej

Lodowaty klimat sprzyja tworzeniu się malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na nawierzchni, ale także w powietrzu. Wytworzone na skutek mrozu przepiękne formy upiększają widoki za oknem. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeśli grunt uzyska bardzo niską temperaturę, to zachodzi wówczas tzw. resublimacja, to znaczy bezpośrednia zamiana wody w lód. Szron nierzadko mylony jest z szadzią. Szadź jednak powstaje w sytuacji połączenia się lodowatej wody z podłożem ewentualnie z utworzoną uprzednio szadzią. rezultacie np. wolnego napływania takiej zamarzającej wody wytwarza się duża pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody rozpłyną się przed dokumentnym zamarznięciem, to wówczas kształtuje się gołoledź. Kierowcy zwą to zjawisko "szklanka", dlatego że ulica oblepiona gołoledzią jest wygładzona i bardzo śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź to zjawiska groźne, warto wybrać się do lasu. Oblepione kryształkami lodu bądź szadzią rośliny wyglądają magicznie. Niestety taka dekoracja jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, zatem nierzadko następują złamania gałęzi czy konarów. Ogromna warstwa szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To gruba i bardzo ciężka pokrywa leżąca na drzewach i krzewach. Należy więc rozglądać się rozważnie i omijać miejsca z wyrazistymi obciążonymi konarami, by złamana gałąź nie spadła nikomu na głowę. Natomiast niesłychanie przecudownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To szczególne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, lecz niekiedy da się go zobaczyć. Warunkiem są kilkudziesięciostopniowe mrozy. Powstaje zjawisko wytrącania się kryształków lodu w powietrzu. Powstające słupki lodowe spadają na ziemię jaśniejąc w słońcu.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search