Księga umarłych - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Księga umarłych - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tylko przez dwa dni, 7 i 8 grudnia, będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu Papirus Aniego, najbardziej znany i zarazem jeden z najpiękniejszych papirusów z egipską Księgą Umarłych. Dokładne faksymile papirusu, którego oryginał znajduje się w British Museum, zostało wykonane przez wydawnictwo Dom Emisyjny Manuscriptum.

Papirus Aniego, Pisarza Królewskiego z czasów panowania Ramzesa II (XIX dynastia, ok. 1250 p.n.e.), miał pierwotnie ponad 23 metry długości. Pocięto go na 37 kawałków, kiedy został wykradziony z Egiptu w 1888 roku przez E. A. W. Budge’a, kuratora zbiorów egipskich w British Museum. Zawiera najważniejsze rozdziały Księgi Umarłych, bogato ilustrowane tak zwanymi winietami ukazującymi zmarłego i jego żonę w trakcie różnych etapów pośmiertnej drogi w Zaświaty, w tym egipski „Sąd Ostateczny”, czyli ważenie serca zmarłego przed sądem Ozyrysa, władcy państwa umarłych.

W sobotę, 7 grudnia, o godz. 12.00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy, podczas którego dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Wydziału Archeologii UAM i Muzeum Archeologicznego, wygłosi wykład pt. „Egipska Księga Umarłych”. Następnie przewidziane jest oprowadzenie po wystawie objaśniające eksponowane fragmenty.

O Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Instytucja już na stałe wrosła w pejzaż instytucji kulturalnych miasta Poznania. Istnieje od ponad 150 lat. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki. Badania w Wielkopolsce i w Afryce stanowią główne profile działalności Muzeum. Nie zapominamy też o archeologii Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, ważnych dla studiów nad problematyką miasta wczesnolokacyjnego. Jesteśmy instytucją muzealną, nastawioną na kontakt z szerokim i wymagającym odbiorcą, upowszechniającą dorobek naszej nauki i popularyzującą wiedzę o przeszłości. Temu właśnie służą wystawy, nierzadko zaskakujące ciekawymi i nowatorskimi formami ekspozycji oraz przyciągające publiczność atrakcyjną tematyką.

Pod koniec czerwca 2012 r. otworzyliśmy na Ostrowie Tumskim „Rezerwat Archeologiczny Genius loci”, eksponujący unikatowe relikty wałów sprzed tysiąca lat, które chroniły rezydencję pierwszych polskich władców. Na tę nowoczesną placówkę zarządzaną przez nasze muzeum, składają się również multimedia w postaci filmu 3D, hologramów  i dotykowych kiosków.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest Miejską Instytucją Kultury, finansowaną z budżetu Miasta Poznania.

zaproszenie poznan

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search