Stolica wielkopolski może zaoferować zarówno swoim mieszkańcom, jak i przyjezdnym sporo atrakcji kulturalnych, rozrywkowych, sportowych oraz związanych z nauką. Reklamowana jako “miasto know-how” może pochwalić się wieloma elementami, które bronią się same i nie potrzebują dodatkowej promocji. Przejrzyjmy je.
Kultura
Co roku tłumy ściąga poznański Malta Festiwal. Impreza polega na cyklu przedstawień, koncertów oraz performance’ów rozłożonych po całym mieście, choć epicentrum wydarzeń jest park położony nad Maltańskim Jeziorem. W kwestii kultury sporo do zaoferowania ma także Stary Browar, który oprócz centrum handlowego jest także centrum sztuki. Odbywają się w nim pokazy mody (szczególnie młodych i początkujących projektantów), koncerty, przedstawienia i pokazy m.in. tańca współczesnego. Już sam wystrój tego miejsca świadczy o przeznaczeniu; pełne jest dzieł sztuki i ciekawych instalacji artystycznych. Warto dodać, że Stary Browar zasłynął jeszcze przed oficjalnym otwarciem, gdy od 2000 roku odbywały się tu premiery trzech oper, wystawianych przez poznański Teatr Wielki imienia Stanisława Moniuszki.
Sport
Poznań słynie z dwóch drużyn piłkarskich - Lecha Poznań i Warty Poznań. Drużyny ze sobą nie rywalizują i pozostają w przyjaźni, przez co każdy mecz jest lokalnym świętem, zwieńczonym fetą na Starym Rynku. W Poznaniu regularnie odbywają się też maratony, które każdorazowo zrzeszają kilkutysięczną grupę biegaczy i kibiców. Nad wspomnianym już Jeziorem Maltańskim odbywają się zawody wioślarskie i kajakarskie - obiekt, w tym sztuczne jezioro, został zbudowany właśnie w tym celu. Miasto stara się dbać o krzewienie idei sportowych wśród swoich mieszkańców, dlatego buduje nowe ścieżki rowerowe oraz udostępnia rowery miejskie do wypożyczenia, znajdujące się obok przystanków autobusowych.
Rozrywka
Poznań może się poszczycić centrum rozrywki w postaci rozmaitych lokali usytuowanych wokół Starego Rynku. Restauracje, puby, bary i kluby są zróżnicowane pod względem tematycznym i wielbiciele każdego gatunku muzycznego lub rodzaju zabawy znajdą tu coś interesującego. Ciekawy jest fakt, że na imprezę w Poznaniu wybiera się mnóstwo przybyszy z zagranicy; część z nich przyjeżdża tu specjalnie w tym celu. Zjawisko, oprócz atrakcyjnej oferty rozrywkowej, może mieć przyczynę także w zadowoleniu studentów z programów wymiany zagranicznej, np. Erasmusa. Ukontentowani zarówno z przebiegu studiów, dobrego jedzenia, jak i sporej ilości zabawy, przekazują pozytywną opinię o mieście dalej, co owocuje wizytami ich znajomych i rodzin. Są tu też organizowane imprezy typu silent disco, dni rozmaitych kultur i mniejszości etnicznych (zazwyczaj wspólnie z pracownikami i studentami Uniwersytetu Adama Mickiewicza) oraz wydarzenia związane z historią, np. Dni Ułana na poznańskiej Cytadeli, podczas których można poznać ułańskie tradycje i uczestniczyć w retrospekcji historycznych wydarzeń.
Uroczystości
Jak każde miasto o ciekawej historii, Poznań również obchodzi rocznicę ważnych wydarzeń, które miały miejsce na jego terenie. Najważniejszymi z nich są obchody Powstania Wielkopolskiego (1918 r.) oraz Poznańskiego Czerwca (1956 r.). W tym roku świętowano okrągłą, 60. rocznicę czerwcowych rozruchów, co przyciągnęło więcej zainteresowanych i ważnych postaci świata polityki i kultury niż zazwyczaj. Koncept kreatywny materiałów reklamowych obchodów został przygotowany przez agencję reklamową Hands z Poznania. Materiały promocyjne oparte na motywie zaciśniętej pięści zawierały mocny przekaz emocjonalny , adekwatnie do zdarzeń, które rozegrały się niegdyś na ulicach Poznania.