Zamek cesarski

Zamek cesarski

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Olbrzymi gmach przeszłej rezydencji cesarza Niemiec wybudowano w latach 1904-1910 według planu Franza Schwechtena. Przypuszcza się, iż projekt ten powstał przy udziale licznych sugestii cesarza Wilhelma II. Zamek był głównym akcentem dzielnicy zamkowej, która powstała z początkiem XX wieku. W zamiarze twórców dzielnica ta miała być wizytówką miasta, znamionującą rzekome germańskie pochodzenie miasta.

Gmach w stylu neoromańskim nawiązuje swym stylem do zamków średniowiecznych, a indywidualne jego fragmenty wzorowano na zabytkach romańskich Włoch oraz Niemiec. Projekt wystroju elewacji licowanej grubo ciosanym kamieniem stworzył w większości Gotthold Riegelmann. Główny element budynku stanowi wieża z zegarem, mająca pierwotnie 74 metry wysokości. We wnętrzu wieży w roku 1913 urządzona została kaplica, którą zaprojektował August Oetken, wzorowana była na Capella Palatina w Palermo. Zachwycająca sala tronowa znajdowała się w części wschodniej gmachu. Cesarz Wilhelm II był tu gościem dwa razy - podczas otwarcia rezydencji w 1910 roku, a drugi raz w 1913 roku.

W czasie międzywojennym zamek stanowił rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a niektóre pomieszczenia zajmowane były przez Uniwersytet Poznański. Podczas hitlerowskiej okupacji gmach przebudowany został na rezydencję Hitlera. Wtedy właśnie zaistniało paradne wejście od ul. Święty Marcin, zlikwidowano wówczas kaplicę w wieży, a na jej południowej ścianie powstał nieduży balkon.

W 1945 roku zamek uległ znacznym zniszczeniom, były nawet plany rozbiórki. W czasie renowacji zrezygnowano z odbudowy wielu detali wystroju. Obniżona została o około 20 metrów wieża.

W obecnych czasach gospodarzem zamku jest Centrum Kultury. W zamku znajdują się także inne instytucje, między innymi Muzeum Poznańskiego Czerwca, Teatr Animacji, kino "Pałacowe". Dziedziniec zdobi fontanna wzorowana na fontannie lwów w Alhambrze w Grenadzie. Na sąsiednim skwerze postawiony został w 1990 roku głaz, który upamiętniać ma ofiary zbrodni katyńskiej, w roku 1999 odsłonięty został pomnik im poświęcony.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search