Poznańskie atrakcje: odkrywanie pruskiej twierdzy

Poznańskie atrakcje: odkrywanie pruskiej twierdzy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jest najpiękniejszym miastem Wielkopolski, a jego zabytki znane są w całej Europie. Poznań ma się czym pochwalić, a liczne wycieczki są najlepszym dowodem na wyjątkową atrakcyjność tego miasta. W mieście słynącym z potężnych kościołów i renesansowej siedziby władz miejskich uwagę przyciąga jeden z najpiękniejszych zespołów pruskich fortyfikacji, jakie w ciągu wieków powstały na ziemiach polskich. Wznoszona od XVIII stulecia Twierdza Poznań to zabytek wyjątkowy.

Mimo poważnych zniszczeń z czasów II wojny światowej, odwiedzający twierdzę mogą ujrzeć szereg niezwykłych obiektów. Jakie atrakcje turystyczne związane z poznańską twierdzą zasługują na szczególne wyróżnienie? Największym uznaniem cieszą się te obiekty, na terenie których obecnie mieszczą się placówki muzealne. Goszcząc w Poznaniu nie można pominąć Cytadeli, będącej najważniejszym elementem poznańskiej twierdzy. Obecnie Park Cytadela przyciąga turystów Muzeum Uzbrojenia – niezwykłą placówką, która jest atrakcją nie tylko dla miłośników historii. W muzeum tym można zapoznać się z dawnym wyglądem poznańskiej twierdzy dzięki makiecie. Można tu również ujrzeć wyjątkowo cenną kolekcję sprzętu wojskowego oraz pamiątki związane z wielkopolskimi żołnierzami.

Druga ciekawa placówka urządzona została w Małej Śluzie, a dokładniej – w korytarzu kazamatowym. To Muzeum Armii Poznań. Wizyta na jego terenie to szansa na zdobycie wiedzy na temat historii Wielkopolski i najważniejszych walk stoczonych na jej terenie w XX wieku. Nie brak tu dokumentów i eksponatów związanych z Powstaniem Wielkopolskim, nie brak też eksponatów pozwalających na poszerzenie wiedzy na temat życia oraz ruchu oporu w Wielkopolsce w okresie II wojny światowej. Kolejne ciekawe muzeum utworzono w Forcie Colomb, w którym od 1940 roku mieścił się hitlerowski obóz koncentracyjny. Tu działa obecnie Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Wśród prezentowanych tu eksponatów nie brak pamiątek po więźniach oraz dokumentów wydawanych przez władze okupacyjne.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search