Wiosna - niełatwy okres dla alergików

Wiosna - niełatwy okres dla alergików

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco przybliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Bez wątpienia ciepłe promienie słoneczne ogromnie nas cieszą, ale niestety nie dla każdego jest to całkowicie lekki okres. Dla uczuleniowców wraz z wczesnym początkiem wiosny startuje się nieznośny i przykry okres pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel oraz świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą podołać alergicy. Odpowiedzmy sobie przeto, co pyli na wiosnę i jak można sobie pomóc w walce z przejawami uczulenia na pyłki?

Co pyli w czasie wiosny?

Sezon na pylenie rozpoczyna się całkiem wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima mija raczej ciepło i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki olszy i leszczyny pokazują się nawet pod koniec stycznia. Tenże czas pylenia sporo się przeciąga i jest sporo bardziej ciężki dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej obficie, te drzewa w bardzo dużym stopniu uczulają i wywołują alergie. W tym czasie pojawiają się również pyłki pozostałych drzew: brzozy, cisa, topoli i wierzby. Alergicy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, katar i suchy kaszel. W okresie niewiele późniejszym intensywnie rozpoczynają pylić dąb i jesion, a momentem szczególnie dokuczliwym dla wielu osób wrażliwych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty na przykład bylica. Z kolei późną wiosną ujawniają się pyłki zbóż, które uczulają jednakowo silnie, jak trawy.

Symptomy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są nazywane jako alergeny wziewne, ponieważ trafiają do naszego układu przez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Kluczowe objawy powiązane są z wyzwalaniem histaminy i reakcją organizmu. Wśród konkretnych symptomów można wymienić:
- kichanie wraz z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go nasilony obrzęk śluzówki nosa oraz świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które objawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem oraz stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób wrażliwych na pyłki w czasie pylenia występuje ten uczuleniowy objaw po skonsumowaniu owoców lub warzyw ( na przykład przy pyłkach brzozy, odpowiedź może pojawić się po spożyciu jabłka, brzoskwini, orzecha laskowego);
- objawy skórne w formie wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są sposoby radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli pojawią się objawy specyficzne dla alergii na pyłki, to znaczy przykładowo wzmiankowany wyżej katar sienny, należy naturalnie skierować się do lekarza. Pamiętajmy, że nie leczona alergia i zaniedbanie objawów doprowadza w końcu do pojawienia się astmy. Powinno się także już na samym początku wykonać skrupulatne testy, które zaświadczą bądź wykluczą alergię na konkretną roślinę. Wykonanie panelu badań pozwoli również na wykrycie pozostałych rodzajów alergii np. pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się ujawniają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki warto jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najintensywniej w określonych godzinach wcześnie rano pomiędzy 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Powinno się wystrzegać się spacerów w tym terminie, dobrze też jest pomieszkiwać w tym nasilonym czasie w rejonach, w których dochodzi do mniejszego pylenia przykładowo nad morzem, czy też wysoko w górach.
- zakładaj okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu spłucz buzia chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy autem;
- wykonuj zaleceń alergologa i zażywaj przepisane farmaceutyki.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search