Biologia jest jedną z nauk przyrodniczych o ogromnym znaczeniu dla naszego życia, funkcjonowania. Zarówno świat roślin, zwierząt jak i zagadnienia odnoszące się wyłącznie do człowieka, jego budowy, funkcjonowania są warte uwagi. Warto pamiętać iż biologia to również ekosystem, otoczenie, nie rzadko trudno jest jednoznacznie wyodrębnić zagadnienia czysto biologiczne z pominięciem fizyki, chemii, a nawet matematyki. Wielu słynnych biologów to także chemicy, fizycy, co jest najlepszym dowodem na przenikanie się tych nauk wzajemnie ze sobą.
Również korepetycje z biologii w Poznaniu nie rzadko zahaczają o chemię, czy fizykę. Prekursorem biologii w starożytności był Arystoteles dając początek zoologii. Ówcześni biolodzy zajmowali się głównie porządkowaniem i opisywaniem świata roślin i zwierząt. Arystoteles opracował naukowy system klasyfikacji zwierząt bazując na grupach wyodrębnianych względem cech zewnętrznych. W swoim dorobku miał również badania porównawcze dotyczące anatomii i fizjologii. Ojcem botaniki uznany został Teofast z Eresos, uczeń Arystotelesa. Opisał on około 500 gatunków roślin pod kątem budowy, rozwoju dając podwaliny pod przyszłą morfologię i fizjologię roślin. Pionierem w zakresie medycyny w starożytności stał się Hipokrates, opierając leczenie na przesłankach racjonalnych, nie zaś intuicji i religii. Szereg tez postawionych przez Hipokratesa jest aktualnych również w XXI wieku. Jego dewizą było Po pierwsze nie szkodzić z łac. primum non nocere. Prócz wielu osiągnięć medycznych uchodzi Hipokrates za ojca etyki lekarskiej z przysięgą Hipokratesa na czele - dodaje preply.com/, platforma oferująca korepetycje z biologii w Poznaniu.
Krokiem milowym w biologii był wynalazek mikroskopu optycznego autorstwa Jana i Zachariasza Jensenów. Ówczesny mikroskop nie powiększał zbyt wiele jednak zasada jego działania pozwoliła rozwijać sprzęt optyczny uzyskując coraz to lepszy obraz badanego obiektu, próbki. Z powstaniem mikroskopu łączy się osobistość biologa Roberta Hooke'a żyjącego w XVII wieku. Zasłynął on obserwacją komórki roślinnej właśnie przy pomocy mikroskopu. Opisując swoje obserwacje, budowę użył pierwszy raz w historii pojęcia komórka.
Ważną osobą w historii biologii stał się Antoni van Leeuwenhoek, który opracował mikroskop powiększający 300x. Prócz narzędzi zasłynął opisem erytrocytów i plemników, a także mięśni szkieletowych. Badał również komórki drożdży i budowę łodygi roślin, obserwował bakterie oraz pierwotniaki co nie byłoby możliwe bez udoskonalenia mikroskopu. Leeuwenhoek to nie jedyny biolog okresu baroku, był nim także Karol Linneusz, biolog oraz lekarz. Został on twórcą bionomonalnej nomenklatury. Podzielił organizmy na królestwa zwierząt, roślin oraz minerały. Zastosował w swym dziele podwójną łacińską nomenklaturę, która przyjęła się i do dziś ma swoje zastosowanie. Uporządkował także nazewnictwo klasyfikując organizmy w klasy, gromady i gatunki. Poza porządkami Linneusz wsławił się opisem i systematyką ponad 16 tysięcy okazów z zielnika.
Gwałtownym rozwojem biologii zaznaczył się wiek XIX. Zostały wówczas sformułowane podwaliny współczesnej biologii, między innymi teoria komórkowa, ewolucji jak i genetyka. Nastąpiło również zainteresowanie iż głębienie antropologii, medycyny oraz mikrobiologii. Odkryte zostały enzymy. Największym biologiem, który zasłynął jako pierwszy genetyk był Gregor Johann. Był on autorem reguł dziedziczenia obecnie nazywane prawami Mendla. Oprał się na badaniach mieszanek grochu zwyczajnego jakie uprawiał w zakonnym ogrodzie. Jego dorobek doceniony został dopiero po opublikowaniu podobnych doświadczeń prowadzonych w 1900 przez Henry'iego de Vries.
Istotnym odkryciem w dziedzinie biologii było opracowanie prawa przyrody stanowiącego, iż każdy organizm składa się z komórek a każda komórka może powstać wyłącznie z komórki. Autorami prawa byli botanik Schleiden i zoolog Schwann w1839r. Samą w sobie teorię komórkową, opisującą strukturę komórki opracował Jakob Schleiden. Teodor Schwann prócz sformułowania prawa przyrody zajmował się także procesami gnicia i fermentacji. Mimo wielu zasług nie są to biolodzy formatu Karola Darwina, który dorównuje Albertowi Einsteinowi w fizyce. To bez wątpienia największy przyrodnik XIX wieku, o ile nie całego tysiąclecia. Zawdzięczamy mu teorię ewolucji, nurt w nauce zwany darwinizmem. W 1859 roku wydał on swoje dzieło pod tytułem O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego. Teoria Darwina od samego początku do dziś wzbudza wiele emocji i jest przedmiotem dyskusji naukowych jak i światopoglądowych. Teorię Darwin oparł na odkryciach poczynionych podczas podróży na Galapagos, odkrył tam wiele endemicznych gatunków. Swoją teorią dał początek antropologii.
Sławnym zoologiem badającym ewolucję zwierząt był Jean Bapiste de Lamarck opracowując w 1809 roku Filozofię zoologii. Głosił teorię iż organizmy dziedziczą cechy nabywane w drodze do doskonałości. Zasłynął nie tylko swoją teorią ale również wprowadzeniem do powszechnego użycia pojęcia biologia w 1802 roku.
Znanym mikrobiologiem jest Ludwik Pasteur. Początkowo specjalizował się w chemii odkrywając izomerie optyczną, z czasem poświęcił się badaniu zjawiska fermentacji odkrywając iż proces ten ma podłoże mikrobiologiczne, nie zaś chemiczne. Opracował proces pasteryzacji stosowanej do dziś, czyli proces wyjaławiania płynów, z czasem także szkła i narzędzi dając początek sterylizacji. Był także pionierem szczepień twierdząc iż organizm można uodparniać na zarazki wywołujące choroby. W 1880 roku Pasteur wypracował szczepionkę przeciw cholerze drobiu a w 1881 przeciw wąglikowi i cztery lata później wściekliźnie. Tym samym dął on solidne fundamenty pod rozwój współczesnej immunologii, jak i chemii spożywczej.
Niekwestionowanym biologiem o dużym znaczeniu dla rozwoju nauki był Robert Koch. Dał on początek bakteriologii. Odkrył on laseczkę wąglika, gronkowca oraz zarazek gruźlicy a także przecinkowca cholery. Wynalazł on tuberkulinę, dzięki której możliwa jest diagnostyka gruźlicy. Jego badania dowodzą związków pomiędzy chorobą a drobnoustrojami je wywołującymi, które nazwano postulatami Kocha. W 1905 Koch został nagrodzony Noblem za swoje odkrycia.
Wśród polskich biologów również można wymienić co najmniej kilka nazwisk, które zasłynęły w środowisku biologów, a ich odkrycia mają znaczenie dla obecnego kształtu biologii. Jednym z takich biologów był Jędrzej Śniadecki. W swoim dziele teoria jestestw organicznych zawarł wiedzę filozoficzną na temat biologii. Był też pionierem światowym w określeniu pojęcia przemiany materii posiłkując się prawami chemii i fizyki. Wydarzeniem godnym zauważenia jest opracowanie metody badania krwi przez Edmunda Biernackiego. Pomiar prędkości opadania erytrocytów zrewolucjonizował w 1894 roku badania analityczne udowadniając, iż ma on związek ze zmianami fizjologicznymi w organizmie. Badanie to nazwano z czasem odczynem Biernackiego (OB), wykonuje się je również współcześnie identyfikując infekcje i stany zapalne.
Jak wynika z powyższego dla biologii wiek XIX była znaczący i przyniósł on ludzkości wielu znakomitych biologów. Co więcej wielu sód wymienionych posiadało więcej niżeli jedną specjalizację. Najczęściej pasjonaci biolodzy to również medycy z wykształcenia, którym przyświecał zasadniczy cel ulżenia w cierpieniach swoim pacjentom. Dzięki zapoczątkowaniu wielu gałęzi nauki biologii po dziś dzień rozwijane są zarówno mikrobiologia, jak i genetyka, czy bakteriologia. O doświadczeniach i odkryciach biologów dowiedzieć się możemy na wiele sposobów, zarówno poprzez korepetycje z biologii w Poznaniu jak i za pośrednictwem wielu publikacji podsumowujących dorobek XIX wieku.
Więcej słynnych biologów poznacie tutaj.