Poznańskie przedszkola i żłobki – zmiana metody wychowawczej?

Poznańskie przedszkola i żłobki – zmiana metody wychowawczej?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Patrząc na poznańską mapę przedszkoli oraz żłobków można dojść tylko do jednego wniosku – Poznaniacy coraz częściej korzystają z przedszkoli i żłobków Montessori, a tym samym pojawia się ich coraz więcej. Coraz częściej tego typu placówki, aby przyciągnąć dzieci właśnie do siebie, oferują nie tylko bogatszą paletę zajęć edukacyjnych, które są zajęciami dodatkowymi, ale starają się wyróżnić również całymi metodami wychowawczymi. O czym konkretnie mowa?

Wchodząc na strony internetowe przedszkoli i żłobków w Poznaniu (do znalezienia we wszystkich katalogach stron oraz listach przedszkoli i żłobków działających w Poznaniu pod tytułami „przedszkole Poznań”, „żłobek Poznań” czy nawet „prywatne przedszkole Poznań”) możemy w dość prosty sposób sprawdzić cała ofertę danej placówki. Coraz częściej poznańscy rodzice zwracają jednak uwagę na samą metodę wychowawcza stosowaną przez placówki, uznając za najbardziej pożądaną metodę wynalezioną przez Marię Montessori. Na czym ona jednak polega i dlaczego jest taka poszukiwana?

Odejście od systemu stricte szkolnego

Metoda wynaleziona przez Marię Montessori to metoda przeciwstawiająca się w wyraźny sposób powszechnie stosowanej metodzie wychowawczej także i dzisiaj – Montessori postulowała całkowite odejście od systemu szkolnego i zaprzestanie tłumienia aktywności dzieci. Według niej konieczność odbywania zajęć w określonych porach, podporządkowywania się poleceniom nauczycieli i wychowawców oraz siedzenia w szkolnych ławkach w znacznym stopniu ogranicza zdolność samorozwoju dzieci. Metoda Montessori w swoich podstawach trzyma się założeń, że najistotniejsza w przypadku dzieci jest możliwości ich samodzielnego i swobodnego rozwoju, która nie powinna być ograniczana.

Brak nadzoru i totalna swoboda?

Nie ma tutaj jednak mowy o braku nadzoru nad dziećmi i ich rozwojem – rodzice oraz wychowawcy (między innymi w przedszkolach i żłobkach) mają pełnić rolę niejako strażników i przewodników, którzy uaktywniają się jedynie wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. Poprzez swoje zachowania mają wspierać swobodny rozwój spontaniczności i twórczości dzieci. Dzięki temu nie zostaje ograniczona swoboda naszych pociech, a jednocześnie będzie zagwarantowane, że w żaden sposób nie zrobią sobie one krzywdy bądź ich rozwój nie pójdzie w niekontrolowaną i niepożądaną stronę.

Znajdujemy przedszkole i żłobek w Poznaniu z metodą Montessori

Jak znaleźć przedszkole lub żłobek w Poznaniu, które stosuje metodę wychowawczą Montessori? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Internetu i odwiedzenie stron internetowych poszczególnych placówek – jeżeli nie ma żadnej informacji na witrynie danego przedszkola lub żłobka w Poznaniu to możemy być pewni, że dana placówka stosuje jedynie podstawowe metody wychowawcze. Można śmiało przyjąć, że placówki stosujące metodę Montessori chcą jak najbardziej wyróżnić się na tle innych placówek i na każdym kroku będą podkreślały swoją odrębność - między innymi w dziedzinie stosowanych metod wychowawczych.

Warto aktywnie przejrzeć oferty przedszkoli, bez względu na lokalizację, a będąc uzbrojonym w wiedzę na temat metody montessori, mamy pełniejszy ogląd na sposoby wychowawcze, stosowane w przedszkolach. To już dużo, biorąc pod uwagę, jak ważnym wyborem jest wyłonienie dobrego przedszkola dla swojej pociechy.

http://www.montessoripoznan.pl/

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search