Wielkopolskie pałace, zamki i inne perełki architektury

Wielkopolskie pałace, zamki i inne perełki architektury

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wielkopolskie zamki i pałace mają swój niepowtarzalny urok i przyciągają turystów od lat. Najbardziej atrakcyjna są tu oczywiście gotyckie zamki, które wznoszono w okresie średniowiecza. Wiele z nich zachowało się do dnia dzisiejszego w formie malowniczych ruin.

Z okresu średniowiecza w niektórych miastach zachowały się również fragmenty dawnych murów obronnych, którymi otaczano ważniejsze miasta. Ich ślady do dnia dzisiejszego można zobaczyć m. in. w Kaliszu oraz w Poznaniu. Wielkopolska może pochwalić się również innymi cennymi zabytkami z okresu średniowiecza. To gotyckie kamienice mieszczańskie, z których najcenniejsze można zobaczyć przy poznańskim rynku.

Z okresu renesansu najcenniejszym zabytkiem architektury jest oczywiście ratusz w Poznaniu. Niestety, w formie malowniczych ruin, zachowały się dawne rezydencje w Radlinie koło Jarocina oraz w Wyszynie.
Wielkopolska to również wspaniałe rezydencje magnackie wznoszone w okresie baroku. Znajdują się one m. in. w Rydzynie oraz w Konarzewie. Atrakcyjne są również dawne dworki szlacheckie. Liczną grupą zabytków są pałace wzniesione w stylu klasycystycznym, z których jednym z ciekawszych jest ten w Rogalinie.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search