Previous Next

Zielony Dębiec się zmienia. Obecne i przyszłe inwestycje

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przy Dolnej Wildzie powstaje Zieleniec Dębiec, w Lasku Dębieckim trwa modernizacja alejek i wymiana ławek. Będzie tu także miejsce na rodzinne spotkania. Dawny blask odzyska zabytkowy fort, a mieszkańcy zyskają nową trasę tramwajową. Pojawi się także nowy węzeł komunikacyjny. Dębiec zmienia się na naszych oczach, czym przyciąga nowych mieszkańców.

Zielony Dębiec w ostatnim czasie zauważalnie się zmienił. Prawie wszystkie chodniki zostały wyremontowane, pojawiły się nowe ścieżki rowerowe i alejki w parkach. W planach są kolejne, większe inwestycje, które poprawią komfort życia na coraz młodszym demograficznie osiedlu.

Dębiec stawia na zieleń

Krzysztof Kempski, przewodniczący Rady Osiedla Zielony Dębiec, do najważniejszych z nich zalicza remont deptaka przebiegającego wzdłuż ul. 28 czerwca 1956 r. Na odcinku od ul. Czechosłowackiej do ul. Łozowej wymieniono nawierzchnię, postawiono ławki i kosze na śmieci. Przy deptaku pojawił się plac zabaw. Na osiedlu, w miejscu zlikwidowanych ogródków działkowych przy Dolnej Wildzie, powstaje Zieleniec Dębiec. Alejki są już gotowe, podobnie jak elementy infrastruktury rekreacyjnej. Teraz trzeba ustawić klomby, posadzić drzewa i inne rośliny pomiędzy alejkami.

Trzecią ważną dla mieszkańców inwestycją jest rewitalizacja Lasku Dębieckiego, w którym remontowane są ścieżki spacerowe, alejki i ławki. - To bardzo lubiane i chętnie odwiedzane miejsce na naszym osiedlu, dlatego staramy się, aby lasek był coraz ładniejszy. W dalszych planach mamy stworzenie tu miejsca na organizację festynów i spotkań – zapowiada Krzysztof Kempski.

Równie popularnym miejscem spotkań i rekreacji na Dębcu jest Park Dębina, pełen ścieżek rowerowych, tras do biegania i ze stawem do łowienia ryb. Remont deptaka i rewitalizacja Lasku Dębieckiego jest możliwa dzięki środkom finansowym rady osiedla oraz dofinansowaniu, które udało się pozyskać od miasta. Natomiast Zieleniec Dębiec to projekt Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wybierany w dwóch edycjach. Łącznie na ten cel przeznaczono ok. 750 zł z PBO. Do tej inwestycji także dokłada się miasto, kwotą ponad 3 mln zł.

Perła znowu zalśni

Rada Osiedla Zielony Dębiec w najbliższym czasie planuje rozpocząć prace przy zabytkowym forcie. – Chcemy przywrócić go do życia. To perełka na skalę europejską. Fort jest bardzo dobrze zachowany. Wystarczą niewielkie prace renowacyjne, żeby przywrócić mu dawny blask – przekonuje Krzysztof Kempski. W planach jest przerzucenie kładki nad fosą i zagospodarowanie korony fortu, tak aby można było po niej spacerować. To zadanie na kilka lat, ale przygotowania już się rozpoczęły. Najpierw trzeba udrożnić drenaże i osuszyć fosę, nad czym wstępnie pracuje zespół Politechniki Poznańskiej.

Tramwaj i targowisko

Dębiec czeka także na nową trasę tramwajową, która połączy pętlę z Klinem Dębieckim. Jej budowa jest coraz bardziej realna. Pod koniec września Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą, która przedstawi jej różne warianty. Tramwaje pojadą wzdłuż ul. 28 Czerwca 1956 r. W związku z budową nowego odcinka trasy miasto planuje także budowę pętli tramwajowej i parkingu Parkuj i Jedź (przy ulicach 28 Czerwca 1956 r., Samotnej i Dolna Wilda). Warianty nowej trasy powinny być przygotowane w przeciągu pół roku. Później mieszkańcy wskażą najlepszy ich zdaniem. - Przy okazji budowy trasy tramwajowej można wreszcie przeorganizować i uporządkować targowisko. Mogłoby się przenieść na niezagospodarowane działki między ulicami Kasztanową a Racjonalizatorów – sugeruje Krzysztof Kempski.

Węzeł komunikacyjny

Sprawna komunikacja z centrum i innymi częściami Poznania to według przewodniczącego rady osiedla jedna z głównych zalet Dębca. Wpływ na to ma nie tylko

sieć autobusów, tramwajów i ścieżek rowerowych, ale także obecność stacji kolejowej, która znacznie usprawnia dojazd z Dębca do centrum. W przyszłości na osiedlu ma powstać Węzeł Dębiec, który stanie się miejscem przesiadkowym dla pasażerów autobusów, tramwajów i kolei. Prace nad projektem trwają. Poruszanie się po Dębcu mają poprawić także remonty chodników (80 procent już wykonano) oraz planowany remont ul. Łozowej, na odcinku od nowego tunelu do końca torów kolejowych. Droga zostanie poszerzona, powstaną przy niej miejsca parkingowe i nowe chodniki. Projekt ma być gotowy do końca lutego. – Mam ogromną nadzieję, że w budżecie miejskim na 2019 rok znajdą się na to pieniądze – mówi Krzysztof Kempski.

Wymiana pokoleniowa

Szybki dojazd różnymi środkami komunikacji do innych rejonów miasta nie jest jedyną zaletę Dębca, którą doceniają jego mieszkańcy. Inną jest obecność zielonych terenów rekreacyjnych, cisza, spokój i bezpieczeństwo. Te atuty cenią sobie młode rodziny, które coraz chętniej wybierają tę część Poznania. – Społeczność Dębca jest coraz młodsza. Widać to szczególnie w przedszkolach i szkołach, gdzie przybywa dzieci. Zdecydowanie następuje tu wymiana pokoleniowa – zauważa przewodniczący Rady Osiedla Zielony Dębiec.

Nie bez znaczenia dla zmian demograficznych na Dębcu ma budowa kolejnych etapów dużej inwestycji Red Park. Jak przyznaje Roma Peczyńska z Red Parku, powstające w ramach osiedla mieszkania cieszą się dużą popularnością właśnie wśród młodych ludzi. Doceniają oni nie tylko nowoczesność i zróżnicowaną ofertę samych budynków, ale również okolicę, w której są żłobki, przedszkola i szkoły, a od niedawna także urząd. - Na Dębcu pojawia się coraz więcej restauracji, kawiarni, lodziarni. Obecność Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego i Galerii Dębiec, która w październiku obchodziła czterolecie działalności, także zwiększyła atrakcyjność Zielonego Dębca, który ma wszystko, co potrzebne do komfortowego życia – mówi Roma Peczyńska.

W trzecim 13-piętrowym budynku Red Parku znajdzie się 137 komfortowych mieszkań o powierzchni od ok. 36 mkw. do ok. 60 mkw. Będą to zarówno kameralne 2-pokojowe mieszkania, jak i 3-pokojowe, do wyboru z kuchnią lub z aneksem kuchennym. Z balkonów i tarasów rozlega się panoramiczny widok na Dębiec i inne części Poznania, co jest jedną z największych zalet inwestycji. Mieszkania będą gotowe latem przyszłego roku. Wkrótce ruszy także budowa czwartego i zarazem ostatniego budynku Red Parku.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search