Zbliża się Dzień Matki. Jak uczczą go przedszkola z Poznania?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wielkimi krokami zbliża się 26 maja – Dzień Matki. Najbardziej przeżywają to święto same dzieci, które przygotowują wówczas swoim rodzicielkom prezenty, malują im laurki oraz tworzą dla nich kolorowe bukiety z kwiatów. Jakie atrakcje szykują na Dzień Matki przedszkola z Poznania?

Jeżeli chodzi o nasz kraj, to historia obchodów Dnia Matki jest stosunkowo długa i sięga 1923 roku. Sama tradycja ma jednak swoje korzenie w antyku i najprawdopodobniej wywodzi się z Hilariów – rzymskiego święta na cześć bogini Cybele, matki bogów. Z czasem to pogańskie święto zostało zaadaptowane przez Kościół Katolicki, który uczynił z niego święto Matki Boga. Dzisiaj mało kto już o tym pamięta, a sam Dzień Matki ma wybitnie świecki charakter.

Przedstawienie dla mamy w przedszkolu

W każdym poznańskim przedszkolu przebieg Dnia Matki wygląda podobnie. Tego dnia dzieci przygotowują swoim rodzicielkom piękne, kolorowe laurki oraz zapraszają je na specjalne uroczystości, żeby w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność i szacunek. Każdy przedszkolak prezentuje się wówczas na scenie: recytuje wierszyk, tańczy lub śpiewa piosenkę. Udział w akademii jest dla dzieci silnym przeżyciem i mobilizuje je do niecodziennych zadań. Publiczny występ przed rodzicami wyzwala spontaniczność, a także pomaga opanować nowe umiejętności oraz własne emocje. Udział w tego typu przedstawieniach jest zatem dla dzieci bardzo ważny, ale same mamy również nie kryją wzruszenia, oglądając występy swoich pociech.

– Córka bardzo przeżywa Dzień Matki – mówi pani Ela, której pięcioletnia Oliwia uczęszcza do jednego z przedszkoli w Poznaniu – W zeszłym roku przygotowała dla mnie naszyjnik z makaronu, a w tym będzie recytować jakiś wierszyk. Z kolei druga, starsza córka już zapowiedziała, że 26 maja sama ugotuje obiad i umyje za mnie naczynia.

Przedszkolaki i własnoręczne prezenty

Matki często powtarzają, że niczego im nie potrzeba, ale mimo to 26 maja otrzymują różnego rodzaju drobne prezenty, np. kwiatuszki z wełny i patyczków. Rzecz jasna własnoręcznie wykonane, bo tego typu upominki cieszą najbardziej i zawsze stanowią miłą pamiątkę. Dzieci mają zresztą głowy pełne pomysłów, wystarczy jedynie delikatny impuls do działania, żeby wyszło im coś zupełnie unikatowego. Ważne, żeby po stworzeniu upominku pochwalić dziecko za jego pracę, a przy okazji przypomnieć mu o obowiązku mycia rąk i sprzątania po sobie.

Dzień Matki to bardzo ważna uroczystość – zarówno dla mam, jak też dla ich dzieci. Jak podkreślają wesolekoziolki.pl, przedszkola z Poznania bardzo mocno przykładają się do jego obchodów i dbają o podniosłą, radosną atmosferę tego święta. Wychowawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób mogą nie tylko kształtować u dzieci poczucie szacunku dla rodziców, ale także wzbogacać ich słownictwo, rozwijać słuch muzyczny oraz poczucie rytmu. Ponadto udział w akademii na Dzień Matki wyrabia u dzieci umiejętność właściwego zachowania się w trakcie podobnych uroczystości.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search