Upalne lato w pełni. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na leżenie na plaży i korzystanie z uroków słonecznych dni i siedzimy w przegrzanym pomieszczeniu, to wizja zakupu klimatyzatora może jawić się jako bardzo atrakcyjny pomysł. I może się okazać, że to wcale nie jest taka szalona idea. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację klimatyzacji - czy to własnymi rękami, czy przy pomocy fachowca - warto dowiedzieć się jak taki montaż powinien się odbywać.
Klimatyzator to znakomite urządzenie, które w upalne dni nie tylko ochłodzi pomieszczenie, ale na dodatek pozbędzie się nadmiaru wilgoci, a nie ulega wątpliwości, że im mniejsza wilgotność podczas upałów, tym lepsze mamy samopoczucie.
W pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję jakiego producenta urządzenie chcemy zakupić. To bardzo ważne, aby kupić klimatyzator sprawdzonej firmy, tak aby po na przykład roku nie okazało się, że urządzenie nadaje się tylko do wymiany. Wartym polecenia producentem jest KLIMA-THERM, marka ta gwarantuje profesjonalna obsługę.
Najpopularniejszym rodzajem klimatyzatorów są urządzenia typu split. To znaczy, składające się z dwóch części. Jedno urządzenie, które instaluje się na zewnątrz - jego zadaniem jest schładzanie powietrza, drugie montuje się wewnątrz pomieszczenia - to urządzenie odprowadza ciepłe powietrze.
Można też kupić klimatyzator monoblokowy. W takim przypadku dostajemy jedną obudowę, w której są wszystkie elementy, niestety też te hałaśliwe, więc klimatyzatory monoblokowe są nieco mniej komfortowe w użytkowaniu. Klimatyzatory występują także w wersjach przenośnych.
Klimatyzatory dwuczęściowe montujemy w dowolnym miejscu, najwygodniej jednak zamontować go na jednej ze ścian zewnętrznych, wówczas musimy jedynie przebić wlot na rurki, które łączą część zewnętrzną urządzenia z częścią wewnętrzną.
Jednostka wewnętrzna składa się z parownika i wentylatora, zaś w zewnętrznej znajduje się wentylator, sprężarka oraz skraplacz. Części połączone są za pomocą przewodów chłodniczych, stąd wybierając miejsce na montaż należy mieć na uwadze, by dystans pomiędzy dwoma częściami nie był większy niż długość przewodów.
W zależności od wyboru klimatyzatorem zarządzać można za pomocą pilota lub panelu, jeśli zdecydowaliśmy się na panel to potrzebujemy miejsca na jego zamontowanie.
Przy mocowaniu części zewnętrznej musimy pamiętać, że ta część może być bardzo ciężka. Są w niej ulokowane najcięższe oraz najbardziej hałaśliwe elementy. Część zewnętrzną z tego powodu montować trzeba na wspornikach.
Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze modelu klimatyzatora jest powierzchnia pomieszczenia, które pragniemy schłodzić. Przy zakupie urządzenia przenośnego trzeba pamiętać, iż konieczne będzie jego odpowietrzanie. Taki klimatyzator wyposażony jest w tak zwaną rurę wyrzutową, która służy do wydalania ciepłego powietrza. Rurę taka trzeba odprowadzić na zewnątrz, czy to przez okno, czy drzwi balkonowe. Należy także mieć na uwagę, że w przenośnym urządzeniu należy regularnie wymieniać filtry węglowe, a także czyścić filtr powietrza. Ważne jest także systematyczne opróżnianie zbiorniczka z nagromadzonej wody.