Silne przeżycia, straty, kłopoty pieniężne, praca w ciężkich warunkach stanowią czynniki stresogenne. Na pojawienie się niekorzystnych sytuacji nie mamy wpływu. Zdarzają się ni stąd ni zowąd i powodują zdenerwowanie. Bez wątpienia długotrwałe narażanie się na stres powoduje negatywne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zdenerwowania i umieć sobie z nią poradzić. Przeczytaj, do czego prowadzi stres i jak sobie z nim radzić.
Jakie są skutki zdenerwowania
Zdenerwowanie przynosi wiele dolegliwości natury psychicznej i fizycznej.Niekiedy zły nastrój i pogorszenie zdrowia pojawia się dopiero po jakimś czasie. Niszczące skutki w postaci dolegliwości i zaburzeń są wynikiem dystresu, który oznacza długotrwałe napięcie nerwowe. W przeciwieństwie do niego występuje krótkotrwały eustres, oznaczający motywujące do poszukiwania rozwiązania niewielkie poddenerwowanie. Dystres wystawia nasz ustrój na ciągłe napięcie nerwowe, tym samym wywołuje mnóstwo destruktywnych następstw. Wśród objawów natury fizjologicznej wymienia się bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, problemy z trawieniem, ucisk w klatce piersiowej, choroby serca,omdlenia, wymioty, choroby kręgosłupa, spadek odporności. Ponadto stres jest podawany jako przyczyna chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, jak również chorób nowotworowych. Nader liczne są zaburzenia natury behawioralnej. Należą do nich głównie: nerwice i depresje,fobie, problemy z pamięcią, zaburzenia snu, spadek libido,działanie impulsywne, nadpobudliwość, utrata umiejętności podejmowania decyzji.
Domowe sposoby na stres
Powiada się, że podstawą jest pozytywne nastawienie. Jednak w ciężkich sytuacjach trudno przestawić się natychmiast na optymizm. Mimo to trzeba skupić się na poszukiwaniu możliwości rozwiązania problemów oraz odkryć w sobie wiarę we własne siły. Jeżeli odczuwasz rozdrażnienie spróbuj potwierdzonych metod. Z pewnością systematyczne ćwiczenia pomogą obniżyć stres. Zapisz się na zajęcia z jogi, wykup karnet na ćwiczenia w klubie sportowym. Warto pamiętać, że w towarzystwie trenuje się weselej. Dbaj o zdrową dietę. Zrezygnuj z używek. Dodatkową kwestią jest zapewnienie odpowiednich warunków do porządnego wypoczynku. Wysypiaj się i znajdź czas na relaks. Swórz własny zabieg relaksacyjny. Słuchaj muzyki, wykorzystaj siłę olejków do aromaterapii. Wielu ludziom pomaga medytacja bądź rozmaite techniki wizualizacji. Wizualizacja przyjemnych sytuacji bez wątpienia ma znaczenie i wskazane jest pomarzyć o czymś przyjemnym. Wielu ludziom pomaga medytacja bądź różne techniki wizualizacji. Są jednakowoż również tak trudne sytuacje, w których bardzo trudno samemu podjąć walkę ze stresem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest odnalezienie zaangażowanego terapeuty. Pomoc psychoterapeuty nie zawsze oznacza leczenie, w wielu wypadkach przydatna jest sama rozmowa z kimś o problemach|korzystne jest samo spotkanie z drugim człowiekiem, który chce słuchać.