Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kotlina Kłodzka to magiczne miejsce opasane malowniczymi pasmami górskimi Sudetów Wschodnich i Sudetów Środkowych. Można odnaleźć tu wyjątkowe atrakcje turystyczne, które zadziwiają swoim niespotykanym urokiem i tajemniczością. Zagadkowe ścieżki na szlakach górskich, parki zdrojowe czy unikalne zabytki i perełki architektoniczne tworzą niesamowity krajobraz. Jeśli chcesz odkryć to wyjątkowe bogactwo podpowiemy ci jakie są najciekawsze atrakcje Kotliny Kłodzkiej i gdzie się zatrzymać, by móc w pełni zaczerpnąć z tych magicznych i niepowtarzalnych uroków.

Górzyste krajobrazy Kotliny Kłodzkiej

Jedną z największych walorów Kotliny Kłodzkiej jest jej usytuowanie pośród ośmiu pasm górskich. Prezentują one niezwykle zróżnicowaną i piękną pod względem krajobrazowym krainę geograficzną. Sudety bowiem to najstarsze góry w Polsce, na ich niespotykaną atrakcyjność wpłynęła zatem ich burzliwa historia. Zadziwiające formy skalne, labirynty, strome wzgórza i stoki poprzecinane dolinami rzek tworzą fascynującą i magiczną scenerię. Do najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych pasm górskich Kotliny Kłodzkiej należą Góry Stołowe. Ich charakterystyczna płytowa forma piaskowca zaskakuje swoją tajemniczą monumentalnością. Szczególnie rozpoznawalny jest najwyższy szczyt Gór Stołowych Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Teren pasma górskiego objęty jest ochroną w randze Parku Narodowego, gdyż prezentuje nie tylko zaskakujące ukształtowanie geologiczne, ale również niespotykane bogactwo unikalnej fauny i flory. Specjalnie przygotowaną dla turystów trasę po Górach Stołowych wyznacza sieć tajemniczych labiryntów, szczelin, wodospadów i uskoków. Nie brakuje tu pieszych szlaków o różnym stopniu trudności, tras rowerowych i pętli dla narciarzy biegowych. Natomiast w położonym niedaleko paśmie Gór Bystrzyckich znajduje się wyjątkowy Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem. To relikt epoki lodowcowej, który znawcy porównują do krajobrazu tundry syberyjskiej. Zwiedzanie prastarego torfowiska to obowiązkowa pozycja na liście odwiedzających Kotlinę Kłodzką. Można tu przyjeżdżać przez cały rok, na turystów czekają specjalnie przygotowane kładki i ścieżki edukacyjne. W Zieleńcu znajdują się także wyciągi i trasy narciarskie, gdzie na amatorów sportów zimowych czeka wiele atrakcji.

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej u podnóża gór

Kotlina Kłodzka słynie z niepowtarzalnej wielowiekowej architektury. To miejsce zaskakuje magicznym klimatem, który tworzą stare malownicze zamki i pałace. Jednym z najciekawszych jest zamek Leśna Skała mieszczący się w miejscowości Szczytna. Ta zadziwiająca neogotycka rezydencja magnacka fascynuje swoją tajemniczą historią. Pod zamkiem ciągną się sekretne podziemia, które według niektórych ciągną się aż pod Twierdzę Kłodzką. Wspomniane Szczytna to perełka wśród miejscowości turystycznych Kotliny Kłodzkiej. Oprócz wkomponowanego w skały zamku miejscowość skrywa również wiele innych fascynujących niespodzianek, takich jak taras widokowy z najwyższego wzgórza, czy też centrum sportów miejskich oraz świetnie rozbudowane trasy spacerowe. Szczytna zlokalizowana jest pomiędzy Polanicą Zdrój, a Dusznikami Zdrój, co pozwala na łatwe dotarcie do wszystkich najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Jednocześnie miejscowość nieustannie zachowuje swój kameralny charakter. To czyni z niej idealne miejsce na bazę wypadową. Z pewnością komfort, wygodę i wszelkie udogodnienia umożliwią nam kameralne, nowoczesne https://apartamentyszczytna.pl. Jaskółczy Zakątek to kompleks pięciu przestrzennych apartamentów, które łącznie pomieszczą 15 osób. To znakomita propozycja zarówno na prywatny, rodzinny wypad, jak i na wyjazd firmowy.

Inne atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Wspomniane piękne krajobrazy górskie, bądź zamki i zabudowy pałacowe to nie jedyne ciekawostki turystyczne Kotliny Kłodzkiej. Wybierając się ze Szczytnej  do malowniczej miejscowości Duszniki Zdrój można zwiedzić zabytek klasy UNESCO. To stara papiernia, w której mieści się Muzeum Papiernictwa. Nieopodal znajduje się również Park Zdrojowy i Pijalnia Wód, która była niegdyś chętnie odwiedzana przez Fryderyka Chopina. Mieści się dziś Dworek Chopina, w którym odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. Kotlina Kłodzka słynie z uzdrawiających właściwości wód zdrojowych, dlatego obok Dusznik Zdroju funkcjonują tam inne uzdrowiska, w tym równie znana Polanica Zdrój oraz Kudowa Zdrój. Wspomniane miejscowości uzdrowiskowe słyną nie tylko z wód, ale także z wyjątkowej architektury. Urokliwe alejki pośród zabytkowych budynków stwarzają niepowtarzalny klimat. Mnogość i różnorodność atrakcji Kotliny Kłodzkiej jest naprawdę zadziwiająca. Z pewnością możesz wybierać się tam wielokrotnie i za każdym razem odkryjesz i zobaczysz coś nowego.

 

 

 

 

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search