Kosztowności Anglii królewskiej

Kosztowności Anglii królewskiej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wartościowa kolekcja kosztowności od setek lat jest wpisana w dzieje monarchii. Symbole władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i dobrobycie w kraju. Jakkolwiek to nie wyłącznie fundamentalne insygnium monarchii są najbardziej drogocenne.

Włodarza wiecznie kochali bogactwo i otaczali się piękną biżuterią. Przede wszystkim monarchia brytyjska, która do dziś trwa zgromadziła gigantyczne kolekcje kosztownych i unikalnych kosztowności. Ostatnio dość jest głośno o biżuterii angielskiej familii w kwestii spadku zmarłej w ostatnim czasie Elżbiety II. Mnóstwo wartościowych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest przekazywane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Istnieją również spektakularne klejnoty pozyskiwane nieformalnie przez monarchów, w tym właśnie przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie ukrywała się ze swoją pasją do cennej biżuterii. Co więc z na pewno znajduje się w skarbcu Windsorów? Które klejnoty stały się wybrańcami angielskich monarchów?

Nie ulega wątpliwości, że, zbiór królowej Elżbiety II była duża. Monarchini multum cennych egzemplarzy pozyskiwała sama. Kochała broszki, w Skarbcu znajduje się wielki zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej prawdopodobnie najbardziej słynną nieoficjalną biżuterią stanowił sznur pereł, widoczny jest na bardzo wielu relacjach fotograficznych z mniej uroczystych wydarzeń. Niemniej jednak chybanajbardziej wyjątkową biżuterię tworzą tiary. Są nimi klejnoty, jakie mamy możliwość oglądać tylko w czasie najważniejszych królewskich spotkań. Tiary występują jako symbol wszystkich dystyngowanych i eleganckich dam należących do rodziny królewskiej. Wiele z tych najkosztopwniejszych należała do królowej, na pewno pozostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, że tiary stanowią kosztowny element biżuterii, który był niezwykle ochoczo pożyczany ze szkatuły królowej na prośby innych dam. Wśród tych najcenniejszych klejnotów wspomnijmy tiarę Cartier Halo, sformowaną z 1000 diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Cudna diamentowa tiara Diamond Bandeau stworzona w stylu Art Deco została pożyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ukochaną natomiast tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, zatem klejnot zwykle nazywany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zdaje się najbardziej znana tiara, bowiem uwidoczniona jest na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada też ciekawe dzieje, nakładana przez sporo pań z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Z kolei wyjątkowa tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była wyjmowana ze skarbca, jednak gdy pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę skonstruowaną ze szmaragdów. Birmańska rubinowa tiara została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. po wielokroć nosi wielką tiarę Delhi Durbar, uformowaną ze złota i platyny. Przepiękna ozdoba zawiera liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, stała się ukochaną ozdobą babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę wykonano z wielu diamentów i szafirów, dziś ma status tiary nienoszonej. Także oszałamiająca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, uformowana z z około sześciuset siedemdziesięciu. Natomiast diadem stanowy Króla Jerzego IV może być jedynie zakładany przez monarchinie. od momentu jej powstania używały go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Nie ulega wątpliwości zasadniczymi klejnotami rodziny królewskiej są symbole nazywane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najcenniejszy kompletny zespół regialiów na świecie. Zasadniczym składnikiem jest korona św. Edwarda, ozdobiona diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan ważący 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na symbolach znalazły się również herby heraldyczne a takżegodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda zakłada się jedynie w czasie koronacji władcy, na innych ważnych uroczystościach pojawia się już lekka korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków sporządza się oddzielną koronę. Do kolekcji królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się też przedmiotów. Wśród nich są między innymi pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, trąbki oraz inne precjoza powiązane z rozlicznymi uryczostościami królewskimi. Niemal wszystkie klejnoty Royal Family można codziennie oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search