Fizjoterapia zwierząt - nowy, potrzebny trend
Kilka lat wstecz niewiele mówiło się o fizjoterapii psów. Przede wszystkim było niewiele miejsc, do których można było udać się w razie potrzeby, a sama fizjoterapia zwierząt nie była na tyle rozpowszechniona i popularna, aby właściciele odczuwali potrzebę korzystania z tego rodzaju usług. Teraz, kiedy zdecydowanie większą wagę przykłada się do zdrowego stylu życia nie tylko naszego, ale i naszych czworonogów ten trend się zmienia. Fizjoterapia zwierząt, w zakresie usług w niczym nie różni się od oferty skierowanej do ludzi, dopasowana jest jedynie do fizjologii zwierząt. Podczas rehabilitacji zwierząt fizjoterapeuci pomagają im wrócić do sprawności po przebytym urazie, złagodzić procesy chorobowe czy utrzymać kondycję w dobrej formie.
Rehabilitacja zwierząt coraz bardziej popularna
Fizjoterapia zwierząt to głównie rozwiązywanie problemów ortopedycznych i pomoc w powrocie do pełnej sprawności po operacji. Aby móc wykonywać takie zabiegi należy ukończyć specjalistyczne przeszkolenie jak np. studium fizjoterapii zwierząt. Nie oznacza to jednak, że z takich zabiegów nie mogą korzystać w pełni zdrowe psy. Terapie manualne w zależności od zakresu masażu możemy stosować zarówno w celach leczniczych jak i regeneracyjnych czy profilaktycznych, a nawet relaksacyjnych. Warto pamiętać, że wiele psów to także psy sportowe, czy pracujące zawodowo, a także biorące udział w zawodach, gdzie sprawność fizyczna jest bardzo ważna.
Kiedy wybrać się z psem do fizjoterapeuty?
Psy mają bardzo wysoki próg bólu, dlatego w wielu przypadkach właściciele bez fachowej wiedzy nie są w stanie zorientować się wcześniej, że coś dzieje się nie tak z ich psem. Widzą to dopiero wtedy, kiedy ból jest na tyle silny, że pies daje o tym znać. Psi fizjoterapeuta jest w stanie zauważyć zmianę nawet w początkowym jego stadium. Warto zapobiegać takim sytuacjom i nie dopuścić do tego, aby stało się coś złego, dlatego dobrym pomysłem są wizyty profilaktyczne, szczególnie u starszych psiaków czy tych najbardziej narażonych na urazy. Taka wizyta polega na ocenie stanu mięśni psa i sprawdzeniu reakcji bólowych na dotyk oraz sposobu poruszania się psa. Jeżeli zauważymy coś niepokojącego warto zgłosić się do lekarza weterynarii prowadzącego psiaka, a on z pewnością poleci nam usługi fizjoterapeuty, z którym współpracuje. Ważne jest także dostarczania psu wszystkich składników mineralnych, których potrzebuje. Warto postawić na naturalne preparaty takie jak suplementy pokusa, bogate w witaminy, minerały i kwasy takie jak Omega3, które są niezwykle ważne w diecie psa.
undefined