10 powodów dla których praca zdalna mogłaby pozostać z nami na dłużej

10 powodów dla których praca zdalna mogłaby pozostać z nami na dłużej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Praca zdalna w ostatnim czasie stała się nie tylko przykrą koniecznością, ale również ciekawą okazją do sprawdzenia możliwości takiego trybu pracy. Okazuje się, że home office cenią sobie przede wszystkim młodzi ludzie, dla których możliwość pracy zdalnej to duży atut. Jednak wiele osób wciąż zastanawia się, jakie są wady i zalety pracy zdalnej?

Zalety pracy zdalnej dla pracowników

Praca zdalna przynosi wiele korzyści pracownikom, którzy mają w ten sposób zapewnioną większą swobodę sposobu i miejsca, w którym realizują powierzone zadania. Przedstawiamy najważniejsze zalety pracy zdalnej.
Praca z dowolnego miejsca na świecie – jedyne co nas ogranicza to odpowiedni sprzęt i dobre połączenie internetowe.

  1. Oszczędność czasu – praca w trybie stacjonarnym często wiąże się z uciążliwymi dojazdami, które powodują znaczne marnowanie czasu.
  2. Oszczędność pieniędzy – home office pozwala zaoszczędzić nie tylko na dojazdach, ale również na jedzeniu i kawie kupowanych na mieście.
  3. Lepsze możliwości zatrudnienia – praca zdalna to możliwość poszukiwania ofert pracy nie tylko w pobliżu miejsca zamieszkania, ale również w całym kraju, a nawet na świecie. Wystarczy sprawdzić najnowsze oferty na www.aplikuj.pl
  4. Elastyczny czas pracy – home office często wiąże się z dużą swobodą w zarządzaniu własnym czasem pracy. Oznacza to, że można jednego dnia pracować dłużej, aby kolejnego skończyć szybciej. Jest to również duży atut dla rodziców małych dzieci, którzy mogą dopasować godziny pracy do potrzeb rodziny. Przy okazji home office często wiąże się z możliwością spędzania większej ilości czasu z najbliższymi.

Praca zdalna – korzyści dla pracodawcy

Praca zdalna to nie tylko korzyści dla pracownika, ale również dla pracodawcy, a oto najważniejsze z nich.
Mniejsze koszty – home office pozwala zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy na wynajmie i utrzymaniu powierzchni biurowej oraz tworzenia stanowisk pracy – biurka, krzesła, pokoje socjalne itp.

  1. Możliwość pozyskania specjalistów – rekrutacja i praca zdalna pozwalają pracodawcy na poszukiwanie pracownika bez ograniczeń spowodowanych dystansem i dojazdami. To pozwala na pozyskanie wysokiej klasy specjalistów, którzy nie byliby dostępni, jeśli firma ograniczy się tylko do pracy stacjonarnej.
  2. Lepsze zaaranżowanie przestrzeni biurowej – mniejsza ilość pracowników w biurze to większa ilość przestrzeni, a to daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Można stworzyć wspólną przestrzeń dla pracowników, którzy czasami przychodzą do biura, strefę relaksu i przestronne miejsca dla pracowników stacjonarnych. To przełoży się na efektywność całego zespołu.
  3. Poprawa zaangażowania pracowników – pracownicy, którzy mają możliwość pracy zdalnej według własnych potrzeb, są bardziej zaangażowani w pracę, a ich satysfakcja rośnie, co przekłada się również na zadowolenie z pracy i lojalność wobec firmy.
  4. Kreatywność w pracy – możliwość pracy z różnych miejsc i swoboda w przemieszczaniu się pozytywnie wpływają na kreatywność pracowników.

Work – life balance

Home office umożliwia również tzw. work – life balane, czyli zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Pozytywnie wpływa to na zadowolenie z pracy, wyższą jakość życia i lepsze samopoczucie, a więc przynosi również korzyści w postaci lepszej wydajności i zaangażowania w pracę, co jest korzystne zarówno dla pracownika, jak i jego pracodawcy.

Dla kogo jest praca zdalna?

Panuje przekonanie, że praca zdalna jest dobra tylko dla introwertyków, a osoby bardzo towarzyskie będą źle się czuć w takim trybie pracy. Tymczasem, dzięki możliwościom, jakie stwarza home office osoby, które potrzebują wielu kontaktów z ludźmi, będą mogły więcej czasu poświęcić na spotkania z rodziną i przyjaciółmi oraz realizować swoje pasje. Szukasz idealnej pracy zdalnej dla siebie? Sprawdź najlepsze oferty na www.aplikuj.pl

Wady pracy zdalnej

Przed podjęciem decyzji o podjęciu się pracy w takiej formie, należy rozważyć wszystkie wady i zalety pracy zdalnej, bo oczywiście praca zdalna ma również swoje wady. Przede wszystkim niezbędna jest spokojna przestrzeń, która umożliwi skupienie się i wykonywanie obowiązków. Należy również być osobą o dużej samodzielności i umiejętności organizacji swojego czasu pracy. Jednak trzeba pamiętać, że można się tego nauczyć i stopniowo wypracować odpowiadający nam tryb pracy.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search