Jak prowadzić księgowość - krótki poradnik dla freelancerów i samozatrudnionych

Jak prowadzić księgowość - krótki poradnik dla freelancerów i samozatrudnionych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Praca na własny rachunek to marzenie wielu osób. Prowadzenie własnej firmy czy freelancing kojarzone są z poczuciem wolności, możliwością bycia sobie samemu szefem, urlopami w wybranym terminie, pełną swobodą w doborze zleceń i klientów. Media zazwyczaj przedstawiają same plusy pracy na swoim, są jednak i minusy tego rozwiązania. Jako te najczęstsze wymienia się kwestie formalne np. rozliczanie z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym. Mnogość papierów, zawiłość przepisów sprawia, że na formach dla freelancerów i samozatrudnionych często pojawia się pytanie, jak prowadzić swoją własną księgowość. Jeśli też szukasz na nie odpowiedzi, sprawdź nasz krótki poradnik.

Księgowość dla freelancera i samozatrudnionego

Freelancerzy i samozatrudnieni to zazwyczaj osoby prowadzące małą firmę, często działalność jednoosobową. Oznacza to, że prawo nie nakłada na nich obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Te stają się obligatoryjne, dopiero kiedy przekroczy się limit przychodów wynoszący 2 miliony euro- czyli pułap praktycznie nieosiągalny dla mikro przedsiębiorstw. Ze względu na małą skalę działalności, księgowość freelancera i samozatrudnionego może być więc prowadzona w formie uproszczonej.

Faktury i rachunki, rozliczenia – o czym pamiętać przy uproszczonej księgowości?

Prowadzenie uproszczonej księgowości nie jest tak trudne, jak to malują. Posiadając odpowiednie wsparcie i dobry program do księgowości online można to robić samodzielnie. Dzięki temu takie działanie jak wystawianie faktur i rachunków, prowadzenie ewidencji, księgowanie dokumentów czy generowanie deklaracji podatkowych oraz ZUS zajmie kilka minut. Księgowość online to wręcz idealna alternatywa dla korzystania z pomocy zewnętrznych biur rachunkowych. jest tania, prosta, zapewnia dostęp do wszystkich dokumentów w każdym miejscu i o każdym czasie. Plusem jest też to, że w każdej chwili można zwrócić się o pomoc do ekspertów, którzy podpowiedzą, jak rozliczyć wątpliwy rachunek czy rozwiązać ewentualne problemy techniczne.

KPiR czy ewidencja przychodów?

Księgowość samozatrudnionych i freelancerów najczęściej jest prowadzona w jednym z dwóch modeli rozliczeń. Są one najlepsze dla małych firm, a przy tym na tyle proste, że można zająć, się nimi nawet nie posiadając dużej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości. Pierwszą opcją jest Księga Przychodów i Rozchodów, czyli w skrócie KPiR. Jest to jedna z prostszych metod ewidencji. Opiera się ona jedynie na księgowaniu wszystkich wydatków i przychodów. Podatek liczony jest na podstawie uzyskanych przychodów. Rozliczając się na zasadach ogólnych, podatek stanowi 18 lub 32% od kosztu uzyskania przychodu. W przypadku podatku liniowego oprocentowanie wynosi 19%.

Drugim rozwiązaniem dla freelancerów i samozatrudnionych jest ewidencja przychodów. Obowiązuje ona każdego, kto wybrał ryczałt ewidencjonowany. Nie uwzględnia on kosztów uzyskania przychodu, stąd też uznawany jest za mniej opłacalny model rozliczenia. Decydując się jednak na niego, trzeba pamiętać o prowadzeniu ewidencji wyposażenia oraz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, a także o deklaracjach podatkowych i sporządzaniu remanentów.

Choć obydwie opcje z opisu wydawać mogą się skomplikowane, to tak naprawdę bez problemu poradzi sobie z nimi nawet laik. Posiadając dostęp do dobrego programu księgowości online, większość czynności można zautomatyzować np. wyliczenia podatkowe czy generowanie deklaracji.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search