Najmodniejsze kolory okien w tym sezonie - sprawdź, co warto wybrać!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Okna stanowią istotny element każdego mieszkania i domu. Współcześnie pełnią funkcje nie tylko ochronną, ale również estetyczną. Na rynku jest dostępnych wiele modeli okien, jednak nie każdy z nich jest uniwersalny i sprawdzi się w dowolnej przestrzeni. W tym artykule dowiesz się, jakie są najmodniejsze kolory okien oraz przekonasz się, które z nich pasują do danego stylu.

Minimalizm wciąż popularny

Od kilku sezonów można zauważyć znaczną dominację trendu minimalistycznego. Jest związany z niegasnącą popularnością skandynawskiej stylistyki, która na dobre zagościła w domowej przestrzeni wielu Polaków. Taka stylistyka jest również związana z ograniczonym budżetem, jakim dysponują zarówno projektanci wnętrz, jak i osoby, które samodzielnie podejmują się zadania projektowania wnętrza własnego domu. Najważniejszymi aspektami są:

  • prostota,
  • funkcjonalność,
  • praktyczność rozwiązań.

Ten trend można zauważyć również w kontekście okien. Chociaż białe okna wciąż są bardzo popularne, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie innych rozwiązań. Często można zauważyć chociażby szare okna w domu, które idealnie uzupełniają nowoczesne wnętrza. Zastosowanie okien w odcieniach szarości stanowi ciekawy sposób na wyróżnienie budynku. Jasnoszare okna są zerwaniem z banałem, uatrakcyjniając domową przestrzeń. Stosując odpowiednią kolorystykę wnętrza, okienna rama o podobnym odcieniu może stanowić zarówno ciekawy kontrast, jak i harmonijnie uzupełniać barwy w pomieszczeniu.

395

Jak wybrać odpowiednie okno?

Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić alternatywę dla białego okna PCV. Ten fakt wynikał nie tylko z ograniczenia dostępności produktów na rodzimym rynku. Produkty posiadające inne kolory ram okiennych bądź wykonane z innego materiału były zwyczajnie drogie. Nie każdy mógł wówczas pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w postaci chociażby czarnego okna. Dziś jednak sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Choć białe okna wciąż stanowią niezwykle uniwersalne rozwiązanie, klient ma do wyboru mnóstwo innych modeli w przystępnych cenach. Dzięki temu można z łatwością zastosować np. brązowe okna wewnątrz domu, aby podkreślić jego naturalny charakter.

Pomieszczenia biurowe

Zastanawiasz się, jakie obecnie panują trendy w kontekście okien? Z uwagi na szeroką gamę dostępnych propozycji trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Można jednak przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym wśród architektów wnętrz zarówno w przypadku prywatnych domów, jak i kompleksów biurowych. W kontekście tej pierwszej grupy coraz popularniejsze stają się jasnoszare okna, które nadają biurowej przestrzeni nieco więcej finezji. Często wykorzystywanym kolorem okien w biurach jest antracyt, z uwagi na jego schludną strukturę.

Domy i mieszkania

Według prognoz specjalistów w zakresie aranżacji wnętrz, brązowe czy czarne okna mogą stopniowo wypierać klasyczne okna białe. W przypadku domów prywatnych korzysta się coraz częściej z tych pierwszych. Trudno dziwić się tej tendencji, gdyż drewno stanowi coraz częściej wykorzystywany materiał nie tylko do wykończenia domu, ale również do jego budowania. Okna posiadające strukturę imitującą drewno są więc coraz popularniejsze, a najczęściej stosuje się takie odcienie brązu jak dąb czy orzech.

Można również zauważyć wzmożone zainteresowanie stolarką okienną o ciemniejszych barwach. Mnogość dostępnych rozwiązań jest naprawdę imponująca, a dzięki temu łatwiej jest wybrać alternatywę dla klasycznych rozwiązań. Ramy okien i drzwi imitujące drewno występują dziś w podobnych cenach, a w związku z tym niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Wybór drewnianej ramy okiennej wprowadza do wnętrza naturalny, skandynawski klimat. Należy też podkreślić, że tego typu rozwiązania są równie trwałe i energooszczędne jak okna plastikowe.

o9zjpj0

Modny kolor okien - w jakiej przestrzeni?

Należy mieć świadomość, że nie każdy kolor okien pasuje do określonej przestrzeni. Jaki więc model wybrać? Okna w kolorze jasnego drewna stanowią doskonałe uzupełnienie dużych pomieszczeń, urządzonych w stylu nowoczesnym. Idealnie współgrają z jasnymi ścianami i surową stylistyką. Jeśli natomiast marzą Ci się okna w odcieniach szarości, warto wiedzieć, że jest to zabieg dla odważnych. Eleganckie okna uzupełniają doskonale minimalistyczne przestrzenie, a ich ciemny odcień sprawia, że kurz na ramie jest praktycznie niewidoczny. Z kolei czarne okna również stanowią architektoniczne wyzwanie. Bardzo dobrze prezentują się w otwartych wnętrzach, zaś ich barwa pozwala zachować w pomieszczeniu schludność i czystość. Wybór odpowiedniego okna powinien być oparty o przestrzeń, w której mają się znajdować. Jeśli obawiasz się eksperymentów w tym zakresie, możesz zdecydować się na tradycyjne okna PCV.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search