Poznański rynek nieruchomości jest jednym z najprężniej działających w Polsce.
Ponad 40 tysięcy nowych mieszkań i domów wybudowanych w obrębie stolicy Wielkopolski na przestrzeni ostatnich dwunastu lat świadczy o tym najdobitniej. Największą popularnością cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Nie znaczy to jednak, że w Poznaniu trudno o większe lokale – śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie każdy z łatwością znajdzie idealne dla siebie lokum. Rynek mieszkań jest naprawdę bogaty i może zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta - zarówno osób zdecydowanych na zakup jak i wynajem mieszkania.
Kupno – droga własność
Decyzja o tym, czy mieszkanie kupić czy raczej wynająć, wymaga gruntownego przemyślenia. Zakup mieszkania to jednorazowy spory wydatek, najczęściej podparty kredytem. Jednak mieszkanie przechodzi od razu na własność kupującego, bez dalszych obciążeń finansowych (nie licząc czynszu czy rachunków). Daje również możliwość swobodnego dysponowania lokum i możliwość jego przebudowy czy remontu zgodnie z własną koncepcją. To też swoboda w dysponowaniu nim.
Wynajem – bezpieczeństwo „płatne w ratach”
Wynajem mieszkania to wydatek zdecydowanie mniejszy, przynajmniej jednorazowo. Zazwyczaj jest to czynsz za jeden miesiąc płatny z góry plus kaucja w wysokości jedno lub kilkumiesięcznego czynszu.
Za kwotę niewspółmiernie niższą niż ta, jaką należy przeznaczyć na zakup, możliwe staje się zamieszkanie w wybranej przez siebie lokalizacji, w mieszkaniu jedno lub wielopokojowym, apartamencie czy kawalerce. Pod tym względem wybór w Poznaniu jest naprawdę spory. Jednak decydując się na wynajem mieszkania należy pamiętać, że tak naprawdę nigdy nie staje ono własnością wynajmującego. Jest tylko czasowo użytkowane za z góry określoną kwotę.
W wynajmowanym mieszkaniu zazwyczaj nie przeprowadza się przebudów i remontów zgodnie w własnym upodobaniami (chyba, że wyrazi na to zgodę właściciel). Oczywiście są też plusy związane z wynajmem - gdy lokalizacja, wielkość mieszkania czy styl, w jakim jest urządzone, przestają spełniać oczekiwania wynajmującego, może z wynajmu zrezygnować i poszukać czegoś innego. Wynajmujący nie ponosi też zazwyczaj kosztów związanych z wyposażenie i remontem mieszkania – chyba, że zdecyduje się na lokal nieumeblowany.
Profesjonalna pomoc na rynku nieruchomości
Niezależnie jednak od tego, czy mieszkanie będzie kupione czy tylko wynajmowane, decydując się na podjęcie tej tak ważnej decyzji warto zdecydować się na pośrednictwo agencji nieruchomości. Tego rodzaju usługodawcy dysponują zazwyczaj bogatą bazą mieszkań i lokali, zarówno do wynajęcia, jak i zakupu. Już na miejscu można dokonać wstępnej selekcji, a przedstawiając swoje oczekiwania można być pewnym, że pośrednik przedstawi kilka jeśli nie kilkanaście możliwości. To zdecydowanie lepsza opcja niż przeglądanie w Internecie setek ofert i obdzwanianie ich właścicieli.
Pośrednictwo biura nieruchomości w zakupie czy wynajmie to nie tylko wygoda, ale również pewność, że jeśli już dojdzie do finalizacji transakcji zakupu czy wynajmu, wszystko przebiegnie zgodnie z prawem i żadna ze stron nie będzie poszkodowana. Pośrednik czy agent zadba w imieniu klienta o to, by umowa zakupu/najmu zawierała wszystkie niezbędne elementy i zabezpieczała kupującego/wynajmującego na wszelkie możliwe okoliczności. Pośrednictwo agencji nieruchomości szczególnie przydaje się w przypadku najmu, kiedy to właśnie z agencją kontaktuje się najmujący w problematycznych kwestiach związanych z korzystaniem z lokum.
Artykuł napisany w oparciu o treści ze strony biura nieruchomości Partner Nieruchomości.