Intensywna aktywność fizyczna sprawia, że automatycznie zaczynasz się pocić. Jeśli podczas ćwiczeń używasz standardowej bielizny, pot pozostanie na swoim miejscu, czyli nie zostanie odprowadzony ze skóry. Spowoduje to zablokowanie porów, co za czym idzie wzrośnie temperatura ciała.
W rezultacie, ubrania staną się wilgotne, zimne i nieprzyjemne. W przypadku gdy wysiłek fizyczny wykonywany jest na zewnątrz w chłodne dni, na przykład podczas biegania, wiąże się to z poważniejszymi skutkami takimi jak przeziębienie czy grypa. Dlatego też stworzono odzież termoaktywną, która ma za zadanie utrzymywać suchość ciała podczas wykonywanych ćwiczeń, zapewniając przy tym właściwą temperaturę ciała niezależnie od panujących warunków atmosferycznych oraz dodatkowo gwarantować swobodę ruchów. Aktualny rynek oferuje nam wiele modeli odzieży termoaktywnej. Jeśli chcemy wybrać jak najlepszą, powinniśmy kierować się nie tylko swoim gustem, ale także jakością ubrań oraz ich właściwościami.
Podstawowe właściwości odzieży termoaktywnej
Głównym materiałem używanym do produkcji odzieży termicznej jest poliester z jonami srebra. Dzięki swoim właściwościom, zapewnia najszybszy odpływ nadwyżki wody oraz chroni organizm przed utratą ciepła. Dodatkowo stanowi niezwykle skuteczną ochronę skóry przed wszelkimi bakteriami, a także przed tworzeniem się przykrego zapachu potu. W zależności od przeznaczenia danej odzieży termoaktywnej, poliester zostaje powiązany z innymi włóknami, takimi jak poliamid w celu podwyższenia właściwości ocieplających, lub z elastanem by ubiór został lepiej dopasowany do sylwetki i zwiększył swoją elastyczność. Odzież termiczna, w szczególności bielizna, musi być idealnie dopasowana do ciała, dlatego też najczęściej poleca się bieliznę bezszwową wykonaną za pomocą zaawansowanej techniki dziewiarskiej 3D oraz z wykorzystaniem specjalnych metod wykończeniowych.
Jak nosić odzież termoaktywną?
Odzież termoaktywna jest szczególnie dobrym rozwiązaniem na zimowe sporty, takie jak snowboard, jazda na nartach czy łyżwiarstwo, ale również dla miłośników całorocznego biegania czy jazdy na rowerze. Po odzież tego typu sięgają także osoby wykonujące pracę fizyczną na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio skompletowany ubiór termiczny powinien posiadać dwie warstwy – podstawową (czyli bieliznę) oraz wierzchnią. Połączenie tych dwóch warstw zapewni użytkownikowi optymalną skuteczność. Obie warstwy powinny być wykonane z materiałów oddychających, które chronią przed zimnem i przesiąkaniem wilgoci na zewnątrz. Ubrania termiczne powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych i własnych preferencji termicznych.
Pierwsza warstwa to ta podstawowa, najbliżej ciała. Skutecznie odprowadza wilgoć ze skóry do zewnętrznej strony odzieży, gdzie paruje lub jest przekazywana do dalszej powłoki. Dla optymalnego efektu bielizna termoaktywna powinna być zawsze noszona pod zewnętrznymi warstwami skompletowanej garderoby, niezależnie od warunków pogodowych.
Druga warstwa zapewnia izolację i ciepło, przenosząc jednocześnie wilgoć i nadmiar ciepła do kolejnej powłoki lub na zewnątrz. Gdy temperatura spada, warstwa ta pozwala na utrzymanie właściwego ciepła bez krępowania ruchów.
Tak skompletowana odzież termoaktywna sprawdzi się podczas każdego rodzaju aktywności na dworze w mroźne dni – sportu czy też pracy. Szybko odprowadzi nadmiar wody i utrzyma idealną temperaturę ciała. Dodatkowo wykonane z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału ubrania termoaktywne, dadzą niesamowite uczucie komfortu i swobody podczas wykonywanych treningów.