Firmy oferujące hosting powstają jak grzyby po deszczu, niemal każdego dnia powstaje jakaś firma, a często nawet kilka. Osobie niezaznajomionej z branżą ciężko jest się odnaleźć na samym początku, bogactwo ofert, różnie podawane parametry i co najważniejsze rozmaite ceny.
Zacznijmy jednakże po kolei, znajdując firmę oferującą hosting musimy zdecydować co jest nam potrzebne, czy jest to hosting współdzielony, VPS a może poszukujemy serwera dedykowanego. Wybór z pośród tych trzech opcji jest w w istocie stosunkowo bezproblemowy, stąd wierzę, że już wiesz czego potrzebujesz. Po znalezieniu firmy sprawdzamy jej dane, przede wszystkim jeśli nie ma nigdzie podanych takich danych jak nazwa firmy, adres, NIP itp. lepiej wycofać się z zakupu. Jeżeli dane są firmy zagranicznej mimo wszystko możemy się zdecydować na zakup.
W następnym kroku wskazane jest sprawdzić gdzie są serwery wybranej firmy, nierzadko firmy podają taką informację, a jeżeli jej nie ma to po wpisaniu w wyszukiwarkę zwrotu "geolokalizacja" a także podaniu adresu IP bądź adresu strony hostingu dowiemy się gdzie stoją ich serwery. Ma to znaczenie albowiem im dalej tym dłużej będziemy oczekiwać na załadowanie się strony, jeśli strona jest dla naszego kraju warto wybrać hosting z serwerami znajdującymi się w naszym kraju.
W następnej kolejności powinno się sprawdzić ceny i porównać je z innymi firmami, o wiele wyższe czy też co gorsza niższe ceny powinny wzbudzić naszą podejrzliwość.
Następny krok to wpisanie w Google frazy hosting X opinie, bądź vps X opinie, czy też serwery dedykowane X opinie, gdzie zamiast X podajemy naturalnie nazwę firmy. Może się okazać, że pomimo tego, że wszystko jest niby w porządku, firma na przykład z dużym opóźnieniem reaguje na awarię czy też w inny sposób utrudnia życie jej użytkownikom.
Na końcu warto skusić się na zadanie paru pytań obsłudze technicznej i poczekanie na odpowiedź, dobrze zrobić to w niekonwencjonalnych godzinach, wtedy okaże się czy na przykład reklamowana całodobowa obsługa klienta faktycznie działa, czy był to tylko chwyt reklamowy.W momencie gdy żadna z wymienionych rzeczy nie będzie budzić naszego niepokoju, można spokojnie zdecydować się na nabycie hostingu, VPS lub serwera dedykowanego. Wskazane jest po dokonaniu zakupu monitorować czy firma spełnia nasze wymagania a gdyby coś było nie tak dość prędko reagować.