Ogrzewanie podłogowe – plusy i minusy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ogrzewanie podłogowe w domu bardzo często jest traktowane jako element luksusowy wyposażenia. Według wielu, nieprawdziwych niestety, poglądów powinno ogrzewać stopy w pomieszczeniach, gdzie zastosowano zimne materiały podłogowe – kamień czy płytki. Prawda jest jednak zgoła inna. To rozwiązanie bardzo ekologiczne i prozdrowotne.

Ogrzewanie podłogowe – cena i technologia prac

Ogrzewanie podłogowe najlepiej jest układać w momencie budowy całego budynku. Wówczas koszty instalacji są stosunkowo niewielkie. Średnia cena metra kwadratowego wynosi ok. 170-240 złotych brutto. Możemy liczyć także na dodatkowe zniżki od dewelopera, jeśli ogrzewanie podłogowe zostało uwzględnione już w pierwotnym projekcie. Faktycznie, porównując domy na sprzedaż w Poznaniu, Warszawie czy mniejszych miejscowościach, nie ma znaczących różnic w cenie nieruchomości. Niestety, sytuacja ta zmienia się w momencie montażu instalacji w już wykończonym domu. Konieczne jest zrywanie podłóg i kucie betonu, a potem jego ponowne położenie. Z tego samego powodu wszelkie awarie ogrzewania podłogowego są bardziej kłopotliwe i kosztowne. Jest to dość duży minus tego rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe dobre dla zdrowia

Ogrzewanie podłogowe powinno być neutralne dla stóp – podłoga nie powinna ani grzać, ani chłodzić. Tylko wówczas instalacja spełnia swoje zadanie. Rozkład temperatury w pomieszczeniu jest wówczas optymalny – nieco wyższa temperatura jest przy podłodze, nieco niższa w okolicach głowy. Takie rozwiązanie dostarcza nie tylko komfortu mieszkania, ale jest również dobre dla naszego zdrowia. Warto także wiedzieć, że stosując ogrzewanie podłogowe, możemy zmniejszyć temperaturę na grzejnikach ściennych nawet o 2-3 stopnie. Tym samym zwiększamy wilgotność powietrza w domu, chroniąc drogi oddechowe mieszkańców. Zmieniamy też cyrkulację powietrza, zmniejszając ilość unoszącego się w powietrzu kurzu. Ogrzewanie podłogowe jest więc bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie ekologiczne?

Choć trudno w to uwierzyć, ogrzewanie podłogowe jest bardzo ekologiczne. Największymi zaletami rozwiązania są:

  • oszczędność energii przeznaczonej na ogrzewanie klasyczne,
  • większa akumulacja cieplna niż w przypadku grzejników standardowych,
  • konieczność zastosowania lepszych rozwiązań minimalizujących ucieczkę ciepła z bryły budynku.

Każda z tych cech może być odbierana zarówno jako zaleta, jak i wada. Lepsza akumulacja ciepła sprawia, że podłogi nagrzewają się wolniej, ale także dłużej trzymają ciepło. Trudniej jest sterować taką metodą ogrzewania i ciężko jest ją wyłączyć przy krótkim wyjściu z domu. Ogrzewanie podłogowe może być w pełni optymalne przy budynkach o niskich stratach cieplnych. W przeciwnym wypadku nie zauważymy aż tak spektakularnego efektu.

Ogrzewanie podłogowe wymusza także zastosowanie pewnych rozwiązań aranżacyjnych. Choć z jednej strony możemy zyskać przestrzeń zarezerwowaną na grzejniki ścienne, to jednak trzeba zrezygnować z wielu dość popularnych elementów wyposażenia: puszystych dywanów i wykładzin czy ciężkich mebli drewnianych bez nóżek.

Opracowanie GetHome.pl

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search