Walory filatelistyczne

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podstawa filatelistyki to kolekcjonowanie, poszukiwanie, gromadzenie. To, co zbiera filatelista, charakteryzuje się nazwą walorów filatelistycznych. Czemu walor? Dlatego, że każdy szczegół zbioru ma dla jego posiadacza wyznaczoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest nadzwyczaj różnorodna. Z poniektórymi natknąć możemy się niemal na co dzień. Będą to tak typowe walory, jak listy, znaczki bądź stemple pocztowe. Część z tych walorów spotkać możemy bez mała w każdym zbiorze, poniektóre – wyłącznie w tych najbardziej wyspecjalizowanych kolekcjach. Walory te są różne również pod względem wartości: spotkać można i te, które są napradwę tanie, jak i takie, za jakie trzeba zapłacić majątek.

Walory filatelistyczne można podzielić na walory półpocztowe, pocztowe oraz pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy uprawomocnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej albo zewnętrznej służby pocztowej w nawiązaniu z przesyłaniem listów. Są to głównie znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe oraz karty), stemple, naklejki polecenia.Walory półpocztowe to twory, jakie wyprodukowane zostały przez inne organy, ale są wykorzystywane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Będą to m. in. naklejki na loty specjalne, stemple uzupełniające, całostki z przedrukami.
Walory pozapocztowe powstają w związku z aktywnością poczty, jednak bez jej oficjalnego wkładu. Mogą to być szkice znaczków, próby poligraficzne oraz pamiątki wydawane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zaaprobować za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu wymogom. Nie mogą być zagięte ani zabrudzone. Zdefektowany walor filatelistyczny nie będzie posiadał praktycznie żadnej wartości.

Znaczącym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to głównie z roli wypełnianych przez tę instytucję. Kiedyś filateliści gromadzili możliwie wszystko, co było w jakiś sposób związane z działalnością poczty jako instytucji zajmującej się dostarczaniem przesyłek. Stanowisko to uległo jednakowoż w ostatnim czasie przemianie, zważywszy na to, iż w dzisiejszych czasach działania poczty są znacznie bardziej wielorakie.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search