Higieniczne pranie kołder i poduszek

Higieniczne pranie kołder i poduszek

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nikogo niewątpliwie nie należy przekonywać, że najprzyjemniej jest położyć się spać w czystej i świeżej pościeli. Nie jest to tylko dbanie o wrażenia estetyczne, gdyż szczególnie ma podstawowe znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednakże wspomnieć, że czystość pościeli to nie tylko uprane i wyprasowane poszewki. Jednakowo znaczące jest dbanie o kołdry oraz poduszki, materace jak również regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie naraja dużych trudności, o tyle należyte upranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i co ile czasu?

Dlaczego trzeba prać kołdry i poduszki?

Dla zachowania higieny, zdrowia oraz komfortu snu bezwyjątkowo trzeba prać tak samo poszewki, jak i wypełnienie, czyli kołdry i poduszki. Wyniki stosownych badań już dawno zwróciły uwagę na to, że w pościeli magazynują się roztocza i bakterie. Pojawiają się one oczywiście w następstwie gromadzenia się kurzu i brudu, lecz również pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, wydzieliny, pot, włosy - wszystko to pozostaje w naszym łóżku i stanowi znakomitą pożywkę dla każdego typu mikroorganizmów.W związku z tym tak ważne jest, ażeby systematycznie prać i w miarę sposobności dezynfekować nasze kołdry i poduszki. Wypranie pościeli w stosownych detergentach i w programie o właściwiej temperaturze pomoże nam usunąć znaczącą część grzybów, zarazków, bądź pasożytów. Wspomagająca dezynfekcja natomiast zagwarantuje zdrowy sen, będziem mieć wpływ na obniżenie trądziku, różnego typu alergii, bądź astmy. Niewątpliwie również czyste kołdry i poduszki pomogą uniknąć zapalenia zatok i wzmożenie innych stanów zapalnych.

W jaki sposób pierzemy poduszki i kołdry?

Zwyczajowo nasze zwątpienie w kwestii prania poduszek i kołder dotyczy problemu detergentów, stosowniej pralki oraz programu. Obawiamy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra zdoła się zniszczyć, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a skutkiem tego nasza kołdra utraci zupełnie swoje własności izolacyjne, przestanie być delikatna i wygodna. Niemniej jednak poduszki i kołdry powinno się prać, a osoby które cierpią na alergie powinny bezwarunkowo czynić to o wiele częściej. Żeby zapobiec narastaniu symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub czy też świądu, alergicy winni prać kołdry i poduszki co najmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe wystarczy, że wypiorą kołdry i poduszki raz na dwa-trzy miesiące. Powinno się też wspomnieć, że pościel wymaga częstej dezynfekcji w lecie, oraz w ciągu i po chorobie użytkownika.

By ochronić, nawet lepiej wydłużyć właściwości użytkowe poduszek i kołder trzeba je prać okresowo w stosowny sposób. Najlepiej będzie wykorzystać do tego dużą pralkę, żeby nie rolować kołdry, bądź poduszki. Warto jest też skorzystać z suszarki bębnowej, aby wypełnienie mogło prędko powrócić do swojej puchatej formy i nie zostawał stłoczony i nieforemny. Niestety większość z nas nie dysponuje adekwatnymi urządzeniami w mieszkaniu, stąd w przypadku niezbędności wyprania kołder i poduszek wyjątkowym wsparciem jest samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen można skorzystać z nadzwyczaj objętościowych pralek (od 7 do 20 kg), które bez problemu pomieszczą poduszki i kołdry. Starczy, że włoży się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, włączy dedykowany program, a maszyna dostosuje stosowną miarę hipoalergicznego detergentu i w krótkim czasie starannie upierze całe pranie. Ponadto w czasie prania, tuż przed płukaniem, uwalniany jest środek dezynfekujący, który całkowicie odkazi poduszki i kołdry. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Na końcu warto skorzystać z dużej suszarki bębnowej, dzięki której po kwadransie zdołamy wziąć do domu aromatyczną, suchą i puszystą pościel. Bez wątpienia skorzystanie z maszyn dostępnych w pralniach Speed Queen pozwoli regularnie dbać o higienę kołder i poduszek, ich kompletną dezynfekcję bez narażania pościeli na zniszczenie w domowej pralce.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search