Previous Next

Co naprawdę sądzą poznańscy rowerzyści o warunkach jazdy rowerem?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Poznańscy rowerzyści, choć należą do czołówki najwięcej jeżdżących w kraju, wciąż nie są zadowoleni z infrastruktury rowerowej w swoim mieście – wynika z ogólnopolskiego badania rowerzystów Fundacji Allegro All For Planet.

W trwającej w tym roku od maja do września kampanii społecznej „Kręć Kilometry” poznańscy rowerzyści przejechali ponad 400 tysięcy kilometrów. Tym samym znaleźli się na drugim miejscu w rankingu najbardziej rowerowych miast w Polsce. I choć wynik jest imponujący, to cykliści ze stolicy Wielkopolski narzekają m.in. na bezpieczeństwo na drodze i kradzieże.

Wiele do zrobienia

Aż 61% spośród poznańskich rowerzystów przyznaje, że w okresie wiosenno-letnim rower służy im jako podstawowy środek komunikacji po mieście – w dojazdach do pracy, na uczelnię czy na zakupy. Odsetek rowerzystów z Poznania, którzy na dwa kółka wsiadają co najmniej kilka razy w tygodniu sięga 78%. A średnio tygodniowo poznańscy rowerzyści przejeżdżają 63 km. To więcej niż średni dystans dla całego kraju, który wynosi 60,4 km.

To, że Poznaniacy jeżdżą na rowerach dużo, nie oznacza, że są zadowoleni z warunków podróżowania jednośladami w swoim mieście. Choć 89% z nich pozytywnie ocenia zmiany, jakie zaszły w Poznaniu w tym zakresie w ciągu ostatnich pięciu lat, ogólne zadowolenie z infrastruktury rowerowej w mieście wypada poniżej średniej dla całego kraju. Gorzej od Poznaniaków ocenili ją tylko mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego.

Najwięcej zastrzeżeń rowerzyści mają do długości tras i ścieżek oraz bezpieczeństwa jazdy.

Wypadki i kradzieże

Na niskie poczucie bezpieczeństwa wpływa również wyższy niż w kraju odsetek kradzieży rowerów i akcesoriów rowerowych. Aż 38% poznańskich rowerzystów zaznaczyło w ankiecie Fundacji, że obawia się kradzieży w swojej okolicy, a 8% z nich zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy padło jej ofiarą. Bardziej o swoje rowery boją się tylko mieszkańcy Wrocławia, Szczecina i Krakowa.

Ocena intensywnosci wystepo

Wielu rowerzystów na ulicach to też większy ruch na drodze i więcej zagrożeń. W mieście nie brakuje kolizji z udziałem cyklistów.

„Rowerzyści z największych miast Polski zdecydowanie częściej niż pozostali rowerzyści są uczestnikami wypadków i kolizji z udziałem rowerów. W Poznaniu odsetek osób, które przyznały, iż brały w ostatnim roku udział w wypadku, wynosi 15%. Ponadto w ciągu roku poznańscy cykliści obserwują na drodze średnio 3,9 niebezpiecznych sytuacji spowodowanych przez rowerzystów i 5,4, których sprawcami są kierowcy samochodów” – mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy deklaruje 47% rowerzystów z Poznania.

Bezposredni udzial osoby ba

Największe w Polsce badanie rowerzystów

W trakcie trwania kampanii „Kręć Kilometry” Fundacja Allegro All For Planet przepytała o stan infrastruktury rowerowej w miastach ponad 25 tysięcy aktywnych rowerzystów z całej Polski. W ten sposób powstał największy w Polsce raport obrazujący kulturę rowerową polskich miast.

„Wyniki badań naszego raportu to pierwsze tak kompleksowe spojrzenie na Polskę rowerową. Z raportu wyraźnie wynika, że choć stan infrastruktury rowerowej poprawia się, wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Rowerzyści zdradzili, czy czują się bezpiecznie na drogach swoich miast i czego im brakuje, by swobodnie poruszać się jednośladem po swojej okolicy.” – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Fundacja Allegro All For Planet już od pięciu lat w ramach kampanii „Kręć Kilometry” stawia w polskich miastach stojaki rowerowe. Dotąd w ponad 150 miastach postawiła ponad 1000 stojaków. Tegoroczna akcja „Kręć Kilometry” to kolejnych 300 stojaków dla 20 miast, których mieszkańcy przejechali w trakcie trwania kampanii najwięcej kilometrów. W tym roku na pierwszym miejscu podium stanęli mieszkańcy Warszawy, a zaraz za nimi – Poznania oraz Pabianic.

Pełen raport „Rowerowa Polska” z największego w kraju badania rowerzystów przeprowadzonego przez Fundację Allegro All For Planet dostępny jest na stronie: http://rowerowa-polska.pl/ 

Poziom ogolnego zadowolenia

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search