Miejskie enklawy spokoju: Przewodnik po parkach, które oferują ucieczkę od miejskiego hałasu

Miejskie enklawy spokoju: Przewodnik po parkach, które oferują ucieczkę od miejskiego hałasu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wszyscy mieszkańcy rozległych skupisk miejskich świetnie znają to wrażenie, gdy pragniemy chwili oddechu od miejskiego rejwachu i wzdychamy za kontaktem z naturą. Na szczęście, w Polsce jest bez liku ładnych parków i zieleńców, które proponują ucieczkę od betonowej dżungli i pozwalają na odpoczynek w okolicy zieleni. W tym artykule przedstawimy kilka reprezentatywne miasta Polski, i odnajdziemy ich zachwycające miejskie oazy.

Lublin, znany jako "miasto ogrodów", ma do zaoferowania multum przecudownych przestrzeni do relaksu. Jednym z najsłynniejszych parków jest Park Saski, który rozpościera się na ponad 40 hektarach. Znajduje się tam malowniczy staw, kolorowe kwiaty i wielkie gazony, gdzie można wyprawić piknik albo zwyczajnie wypocząć na łonie przyrody. Ogród Saski także słynie wskutek bogactwa roślin, fontann i tarasów widokowych.

Warszawa proponuje bez liku okazałych zieleńców, z których wyjątkowo sławny to Łazienki Królewskie. To miejsce, gdzie przyroda i architektura integrują się w zgodzie. W samym środku skweru znajduje się Pałac na Wyspie, ikoniczny obiekt z ślicznym skwerem wokół niego. Spacerując po ogrodzie miejskim, można spotykać pawie, admirować malownicze ścieżki i radować się widokiem na stawy i mostki. To wspaniałe miejsce na romantyczny spacer, bądź też poczęstunek w otoczeniu natury.

Poznań jest znany z Parku Cytadela, który jest wspaniałym miejscem na ukojenie i kontemplację. Znajduje się w tym miejscu leciwy fort, tereny zielone, oraz staw, który zaprasza liczne ptactwo. Park Cytadela stanowi ulubione miejsce zakochanych par, biegaczy i cyklistów. Poza tym, można tam także zwiedzić Palmiarnię, gdzie znajduje się sporo niespotykanych roślin, kreując równikowy nastrój.

Kraków, jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju, ma do zaoferowania wiele uwodzicielskich skwerów. Pośród nich warto wzmiankować o Plantach, które tworzą zieloną aleję otaczającą Stare Miasto. Jest to świetne miejsce na spacery, wypoczynek na ławeczce, bądź też piknik w otoczeniu drzew. Następnym zasługującym na polecenie zakątkiem jest Park Jordana, który posiada rozmieszczone na swoim terenie zbiorniki wodne, fontanny, altany i liczne rzeźby, tworząc nastrój rustykalnego parku.

Miejskie ogrody są niezrównanym elementem życia miejskiego. Przynoszą nam sposobność oderwania się od szarościrutyny i zanurzenia się w naturze. Obojętnie, czy jesteś mieszkańcem Lublina, Warszawy, Poznania, czy Krakowa, niewątpliwie odszukasz cudowne skwery i zieleńce, które zapewnią Ci doskonałe chwile relaksu i odprężenia. Warto używać tych przestrzeni, żeby podtrzymać równowagę między miejskim trybem egzystencji, a obcowaniem z naturą.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search