Jak wybrać balustrady do swojego domu?

Jak wybrać balustrady do swojego domu?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Poradnik dla budującychBalustrady, chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wyłącznie dekoracyjnym detalem budynku, pełnią niezwykle znaczącą funkcję, zapewniając bezpieczeństwo jego domowników. Są to konstrukcje zapobiegawcze, które stanowią ochronę przed upadkiem z wysokości, a ich obecność jest wymagana w wypadku schodów, balkonów, jak również wszelkich innych miejsc, gdzie prawdopodobne jest niebezpieczeństwo upadku.

Zgodnie z krajowym prawem budowlanym, wszelkie miejsca, w których istnieje ewentualność upadku z wysokości ponad 1 metra, muszą być wyposażone w balustrady. Mają one zapewniać bezpieczeństwo, a ich struktura musi być na tyle wytrzymała, aby mogła przeciwdziałać potencjalnym siłom, które mogłyby na nie wpływać. Minimalna wysokość balustrad to 1,1 metra, a dystans między modułami pionowymi nie powinna przekraczać 12 cm, aby uniemożliwić przeciskaniu się przez nie, w szczególności przez małe dzieci.

Choć balustrady schodowe mają po pierwsze funkcje utylitarne, niepodobna nie pamiętać o ich estetycznym aspekcie. Zdołają one bowiem istotnie wpływać na prezencję całego budynku, wkomponowując się w jego charakter, czy to nowoczesny, minimalistyczny, czy tradycyjny. Materiały, z jakich są skonstruowane, mogą być przeróżne, począwszy od stali nierdzewnej, przez szkło, aż po drewno bądź kute żelazo. Wszystko zależy od gustu właściciela jak również globalnej idei stylistycznej budynku budynku. Niemniej jednak balustrady ze stali nierdzewnej są w każdym wypadku dobrym wyborem.

Krótko mówiąc, balustrady to element, jaki spełnia zasadniczą funkcję w każdym domu. Balustrady są nie tylko obligatoryjne z punktu widzenia statutów prawa, lecz przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, a także mogą tworzyć znaczący element estetyczny. Należyty wybór balustrad może przyczynić się do zaakcentowania stylu budynku i podniesienia jego atrakcyjności.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search