Euroliść – co tak właściwie oznacza?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Być może zdarzyło się kiedyś, że gdy przechodziłeś między sklepowymi półkami, Twoją uwagę przykuł zielony znaczek w kształcie liścia. Co kryje się za tym symbolem i jakie produkty są nim oznaczone?

Żywność ekologiczna – wyznacznik wysokiej jakości

Produkty te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wszystko dlatego, że w dobie wszechobecnych konserwantów, utleniaczy i często szkodliwych dodatków są one uważane za zdrowsze i bardziej naturalne. Pierwsza zauważalna różnica między ekologiczną żywnością, a tą produkowaną masowo, pojawia się już na etapie uprawy czy hodowli – w przypadku rolnictwa nie używa się sztucznych nawozów oraz pestycydów. Uprawy takich produktów muszą być zrównoważone pod względem ekologicznym, czyli nie powinny obciążać środowiska.

Euroliść – co to za symbol i co oznacza?

Najogólniej rzecz ujmując, jest to znak ekologiczny, przyznawany przez Komisję Europejską. Symbol jest dość charakterystyczny – przedstawia liść na zielonym tle, którego kontur zrobiony jest z gwiazdek, symbolizujących państwa członkowskie. Znak informuje konsumenta, że opatrzony nim produkt jest wytworem ekologicznym i spełnia restrykcyjne normy Unii Europejskiej. Gwarantuje wysoką jakość produktu oraz poświadcza zrównoważone metody jego wyrobu – jest to, najogólniej, zdrowy produkt. Obecność Euroliścia na opakowaniu oznacza, że towar jest godny zaufania. Wiele ziół, w tym czystek, oznaczone są tym symbolem – oznacza to, że zawartość opakowania na pewno jeszcze korzystniej wpłynie na Twój organizm.

Jakie wymogi musi spełnić produkt?

Produkt, któremu przyznaje się Euroliść, musi spełnić szereg wymogów, aby stać się pełnoprawnym artykułem ekologicznym, wyprodukowanym na terenie Unii Europejskiej. Kontrolowane są m.in.:

  • sposób uprawy roślin,
  • nawozy zastosowane do ich produkcji,
  • w przypadku hodowli zwierząt – sposób żywienia i ich ogólny dobrostan.

Robiąc zakupy w dużym supermarkecie czy też w osiedlowym sklepie, zwróć uwagę na symbol Euroliścia – kupując produkty nim oznaczone, możesz mieć pewność, że zostały one wytworzone bez szkody dla środowiska, a spożycie ich nie będzie miało negatywnego wpływu na Twoje zdrowie oraz samopoczucie.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search