Jaki jest koszt przyłączenia prądu?

Jaki jest koszt przyłączenia prądu?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dostęp do sieci elektrycznej jest niezbędne przy budowie domu. Dlatego też, zanim na działce budowlanej zaczną się jakiekolwiek prace, konieczne jest podłączenie do sieci elektrycznej. W tym celu należy spełnić szereg różnych formalności. Co więcej, dostępne są różne rodzaje takich rozwiązań. Poznajmy je więc oraz dowiedzmy się, ile kosztuje podłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Przyłącze elektryczne — rodzaje

Przyłącze energetyczne to nic innego jak system umożliwiający połączenie danego obiektu do sieci energetycznej. Dzięki temu możliwe jest swobodne czerpanie energii elektrycznej, co jest niezbędne nie tylko w czasie korzystania z nieruchomości, ale już na etapie prac budowlanych.

Koszt przyłączenia prądu w dużym stopniu zależny jest od typu przyłącza. Istnieją różne rodzaje przyłącza energetycznego. Wybór zależy tu od wielu czynników i przeważnie na podstawie dokładnej analizy dokonuje go zakład energetyczny, czyli operator danego systemu. Wyróżnia się dwa rodzaje przyłączy. Pierwszym jest przyłącze kablowe, zwane także ziemnym. I jak sama nazwa nam tu wskazuje, polega ona na poprowadzeniu kabli pod ziemią. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści, ponieważ instalacja jest wtedy bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz zapewnia estetyczne wykończenie, gdyż jest całkowicie niewidoczna. Drugim typem jest przyłącze napowietrzne. Jak łatwo się domyślić, jest to linia poprowadzona na zewnątrz. Napowietrzna linia energetyczna jest bardziej narażona na uszkodzenia, jednak jednocześnie jednak w razie jakichkolwiek awarii, zapewnia możliwość łatwej naprawy.

Koszt przyłączenia prądu

Podłączenie prądu do konkretnego miejsca niesie ze sobą oczywiście pewne koszty. Koszt przyłączenia prądu należy pokryć osobiście. Warto mieć jednak na uwadze, że wszelkie konserwacje i naprawa w razie jakichkolwiek usterek i awarii są już w gestii firmy energetycznej, ponieważ to ona jest właścicielem sprzętu — my natomiast jedynie użytkownikami.

Koszt przyłączenia prądu jest zależny od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest rodzaj zamontowanego przyłącza. Zupełnie inne koszty wiążą się z montażem ziemnego systemu, a inne z napowietrznym. Co więcej, na cenę wpływ ma także moc przyłączeniowa, czy też długość przewodów. Należy też doliczyć do tego sam koszt przyłączenia prądu, czyli cenę montażu. Finalna kwota będzie różnić się w zależności od wyżej wymienionych kwestii. Co więcej, może być też inna, zależnie od zakładu energetycznego.

 

 

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search