Jak oszczędzać pieniądze – krótki poradnik

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy oszczędzanie musi zawsze wiązać się z wyrzeczeniami i pewnymi ograniczeniami? W pewnym sensie tak, ale dobry plan pomoże Ci przejść ten proces stosunkowo „bezboleśnie”.

Poradnik jak oszczędzać – sprawdzone sposoby

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć jest sama decyzja i świadomość – po prostu musisz jasno wyrazić chęć i ustalić cel. Możesz zacząć od prostego przypomnienia na małej żółtej karteczce na lodówce lub w swoim smartfonie – zapisz np. „Chcę zaoszczędzić 300 zł miesięcznie”. Następnie, gdy masz już cel uświadom sobie swoje zarobki i wydatki. Najlepiej, żebyś to zobaczył, weź kartkę papieru i zapisz na niej następujące pozycje – swoje miesięczne zarobki, wydatki stałe, których musisz dokonywać każdego miesiąca (abonament, czynsz) oraz tzw. wydatki zmienne, które różnią się zależnie od miesiąca (np. kupno ubrania, naprawa samochodu, kupno sprzętu elektrycznego). Dzięki temu będziesz wiedział, na co i ile wydajesz oraz co najważniejsze poznając swój miesięczny budżet dowiesz się na czym możesz zaoszczędzić. To pierwszy krok, który odpowie na pytanie, jak oszczędzać pieniądze.

Jak oszczędzać pieniądze – poznaj rozwiązania

Kiedy jesteś już świadomy swoich wydatków, przyszedł czas na sposoby, które pozwolą Ci rozpocząć skuteczne oszczędzanie. Zaczynając od zakupów spożywczych – najlepiej rób duże zakupy raz w tygodniu i co najważniejsze idź na nie z wcześniej przygotowaną listą (pamiętaj, aby się jej trzymać) – dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Kolejną metodą są zakupy „odzieżowe” staraj się kupować podczas wyprzedaży, szukaj także okazji na sklepach internetowych (czasem możesz zaoszczędzić nawet 40%), portalach aukcyjnych (np. Allegro, OLX) oraz dedykowanych grupach w mediach społecznościowych. Na czym jeszcze możesz oszczędzać – dojeżdżasz do pracy? Wybierz rower (latem i wiosną) oraz komunikację miejską (jesienią i zimą) dzięki temu możesz zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Blog o oszczędzaniu – co warto czytać

W Internecie znajdziesz całą masę artykułów, blogów tematycznych, portali, ale warto szukać i opierać się tylko na jakościowych i praktycznych treściach, które faktycznie Ci pomogą. Zacznij od forów internetowych na temat oszczędzania i finansów, na którym poznasz osoby na różnych etapach oszczędzania oraz będziesz mógł wymienić z nimi doświadczenia. Ponadto edukuj się, blogiem wartym polecenia jest Finagoo (blog o oszczędzaniu) http://finagoo.pl/.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.