Typy matryc LCD

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rodzaj matrycy monitora jest szczególnie znaczący. Istnieje kilka typów, a przy wyborze należy skupić się na tym, do czego faktycznie będzie służyć dane urządzenie.

Matryca TN. Koszt zakupu jak również bardzo szybki czas reakcji należy do zalet. Wadami są bardzo kiepskie kąty widzenia zwłaszcza w pionie, brak trwałości kolorów w czasie a także jednorodności na całej powierzchni matrycy, przeważnie słabe przejścia tonalne jak również nierównomierność podświetlenia.Tego typu matryce przeznaczone są szczególnie dla osób, które używają aplikacji biurowych. Dla graczy, grafików czy zajmujących się edycją video matryca TN nie będzie zadowalająca.

Matryce klasy VA są najbardziej wielofunkcyjne. W porównaniu do wad matryc TN, matryce VA nie mają większości z nich, a dodatkową zaletą jest ich przystępna cena. Niestety dla graczy w przypadku klasycznych matryc VA czas reakcji może być bardzo długi. Matryce EIZO- Overdrive nadają się do edycji materiałów wideo i grafiki na podstawowym poziomie. Inżynierowie EIZO ciągle pracują nad nowymi rozwiązaniami, zwiększającymi możliwości matryc.

Panele technologii IPS są ostatnią grupą matryc, dostępnych obecnie na rynku. Matryce tego rodzaju mają bardzo szerokie kąty widzenia w poziomie i pionie, mają równomierne podświetlenie, a także lepszą wierność odwzorowywanych kolorów. W połączeniu z układami sterującymi, działającymi w oparciu o 12-bitowe wzorce barw i umożliwiają 16-bitowe przetwarzanie kolorów, a dodatkowo wspierane przez funkcję DUE są świetnym rozwiązaniem nawet dla tych najbardziej wymagających użytkowników, wykorzystujących je do profesjonalnych zastosowań.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.