W jaki sposób zaplanować wiosenne porządki?

W jaki sposób zaplanować wiosenne porządki?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gdy zbliża się wiosenny czas, z dnia na dzień świat staje się bardziej ożywiony i barwny. Chociaż dni są w dalszym ciągu chłodne, a noc zakrywa ziemię szronem, to jednakże silne, świetliste promienie słońca, obrzękłe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi upajają nas dużym optymizmem. Wstępuje w nas zagadkowa wola do przemian, do aktywności. Na wiosnę niejednokrotnie rozpoczynamy nowe diety, modyfikujemy nawyki lub fryzurę. Ale dla wielu koniec zimy to pora na zrealizowanie wiosennych porządków. Chcemy całkowicie zaprowadzić porządek i odświeżyć przestrzeń dookoła siebie, porzucić zbędnych rzeczy, które nagromadziliśmy w minionym okresie a także posegregować garderobę.

Wiosna powoduje, że czujemy się ogromnie zachęceni do działania, ukazujemy nowe pokłady ikry, ale czasem nasz entuzjazm jest tak znaczny, że funkcjonujemy nadto spontanicznie. Wtedy nasze wiosenne porządki są przypadkowe i powierzchowne. Dlatego tak nadzwyczaj istotne jest zamierzenie kolejności działań, przemyślenie, co możemy zdołamy zrobić na wstępie, co wymaga przeznaczenia większego czasu i zaradności. Ruszmy tymczasem od standardowego przeglądu potrzebnych narzędzi do pracy. Niewątpliwie powinniśmy dysponować gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do odpowiednich powierzchni, szczególnie jest to ważne, jeżeli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Naturalnie trzeba zrobić rezerwa płynów i detergentów, dzięki których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Rozważże jednakże, czy finalnie nie odpowiedniej całkowicie przerzucić się na eko sprzątanie i nie wybrać np. sody, octu lub środków ekologicznych? Powinniśmy też sprawdzić, czy posiadamy zasób wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli chcemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy oddać na zbiórkę.

Porządkowanie stale rozpoczynaj „od góry”. Odkurzaczem lub szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, wytrzyj kurze z wysokiej zabudowy jak również wyczyść żyrandole i lampy. Potem przetrzyj ościeżnice od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest czyścić na bieżąco, jako że te dwa pomieszczenia mają nader ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Jakkolwiek jeżeli dawno nie czyściłeś czubków szafek kuchennych, nie czyściłeś okapu lub nie polerowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie optymalny na to czas. Płytki najlepiej jest zmywać preparatem z octem, ażeby niwelować osady z kamienia i mydła. Jeżeli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je również w środku. Zalegające paprochy, pozostałości artykułów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i doskonałym otoczeniem do namnażania się różnych insektów. Wskazane jest więc dokładnie czyścić wszelkie zakamarki w szafkach.

W następnej kolejności pora na okna. Zaplanuj sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej przeznaczyć nieco więcej czasu, by dokładnie wyczyścić szyby, aby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień na pół gwizdka poprzecierać okna, zdobędziemy lichy wynik, który świetnie będzie zauważalny w promieniach słonecznych. Wraz z myciem okien możemy także zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w domu na przykład w witrynach. Jednocześnie powinniśmy postarać się o czystość żaluzji, lub rolet jak również o odświeżenie firanek i zasłon. Nie zapomnijmy o kaloryferach, w których bardzo gromadzi się kurz.

Przyszedł czas na porządkowanie rzeczy i czyszczenie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania i buty i zająć się selekcją garderoby. Z pewnością znajdzie się coś, co przestało nam się podobać bądź pasować. Nie powinno się trzymać w domu niewykorzystywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, porwanych pasków, czy dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie odpowiednią sposobnością na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których naczelnym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i gromadzenie kurzu. Jak uprzątniemy gruntownie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy ogrom miejsca do tego, by pozostałe rzeczy były ułożone prosto i przyzwoicie. Prawdopodobnie najtrudniej jest uprzątnąć pokój dziecięcy, należy wszelako odwagi i rozsądku rodzica, by pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom zwykle trudniej jest podjąć taką decyzję, toteż jeśli rodzic dostrzega, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi postanowić o jej wyrzuceniu. Wolno powiedzieć dziecku, że warto podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich wcale.

Jeśli jest to możliwe powinno się zaopatrzyć się w organizery do szafek lub pudełka. Rzeczy posegregowane i powkładane do poszczególnych pojemników są łatwo przystępne, a równocześnie bez trudu jest utrzymywać w nich porządek.

Na koniec czas na podłogi. Jeżeli masz grube dywany, rozważ ich wytrzepaniu oraz wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pamiętaj o listwach przypodłogowych, na których także gromadzi się brud. Wskazane jest też uprzątnąć pod dużymi sprzętami, należy je przemieścić, by przyzwoicie wypolerować trudno dostępne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki wymagają bardzo dużo czasu i wysiłku. Lecz nie wskazane jest się tym zniechęcać, bo kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada świeże wiosenne powietrze, sprzątanie jest znacznie przyjemniejsze. Podstawą dla sukcesu w porządkowaniu jest odpowiedni planner, który będzie określał kolejne etapy porządków. Jeżeli napiszesz sobie po kolei co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Wykreślaj także z listy fragmenty, które już ogarnąłeś. Docenisz wtedy swoją pracę i będziesz mógł przyznać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search