Będzie lekarstwo na Alzheimera?

Będzie lekarstwo na Alzheimera?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na schorzenie Alzheimera chorują miliony ludzi, a podług najnowszych wyliczeń do roku 2030 liczba chorych sięgnie 65 milionów. Jest to nieuleczalna choroba, a przynajmniej było tak do tej pory, gdyż przypuszczalnie wyszukano na nią lekarstwo.

Dokonany przez specjalistów test białka IL-33 na myszach dowiódł, iż w ciągu zaledwie jednego tygodnia białko to może całkowicie cofnąć zmiany chorobowe.Myszy, jakim podano białko, pozostały wcześniej zmodyfikowane genetycznie w taki sposób, żeby zachorowały na chorobę będącą odpowiednikiem Alzheimera. Każdego dnia podawano im stosowną dawkę białką i już po 7 dniach okazało się, iż amyloidowe blaszki, odkładające się u chorej osoby w mózgu oraz zakłócają komunikację pomiędzy neuronami, zostały wypłukane. Na domiar tego, w rezultacie działania białka zablokowane zostało produkowanie kolejnych amyloidowych blaszek. Najważniejsze jest natomiast to, iż zwierzętom zaczęła poprawiać się pamięć, a ich kognitywne funkcje wróciły do normy sprzed początków choroby.

Wyniki zdobyte w czasie omawianych badań są bardzo obiecujące, chociaż badacze twierdzą zgodnie, iż na razie tyczą się one tylko zwierząt i nie ma pewności, czy analogiczna kuracja będzie skuteczna u ludzi. Jest jednakże spora nadzieja, iż tak właśnie będzie. Na nieszczęście kliniczne testy potrwają jeszcze przynajmniej kilka lat, z tej przyczyny chore osoby muszą jeszcze zaczekać. Białko IL-33 występuje w ludzkim organizmie naturalnie, zwłaszcza w układzie nerwowym. Ma ono działanie przeciwzapalne i pobudza komórki nazywane mikroglejem, czyli zlokalizowane w mózgu makrofagi, które oddziaływają na odpornościową odpowiedź organizmu.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search