NASA świętuje

NASA świętuje

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niedawno rozpoczęło się świętowanie 26 rocznicy powstania Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej szczególnej okazji NASA przedstawiła zachwycającą, niezwykłą animację, stworzoną na bazie autentycznego zdjęcia, które zostało zrealizowane przez teleskop przed kilkoma dniami.

Na filmie zaprezentowano zjawiskową Mgławicę Bańka, jakiej bardziej znana nazwa to NGC 7635. Obiekt ten działa wyjątkowo pobudzająco na ludzką wyobraźnię.  Znajduje się aż 7 tysięcy lat świetlnych od naszej planety. To ciało niebieskie odkrył w 1787 roku William Herschel. Leży ona w konstelacji Kasjopei, jaka znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej, czyli naszej galaktyki.

Mgławica Bańka jest wydmuchiwana przez niezwykle ogromną gwiazdę centralną, ważącą aż 40 razy więcej od Słońca i będącą gwiazdą Wolfa-Rayeta. Z racji ogromnych rozmiarów do niedawana mogliśmy oglądać tylko małe fragmenty mgławicy, lecz za sprawą stworzonej animacji możemy na jednym zdjęciu ujrzeć cały obiekt.

Rozmiar, który zajmuje ten obiekt, wynosi ok. 7 lat świetlnych. Mgławica powstała w wyniku intensywnego wypływu gwiezdnego wiatru z gwiazdy SAO 20575. To właśnie on odpowiedzialny jest za wypychanie materii międzygwiezdnej na zewnątrz oraz utworzenie tej niezwykle malowniczej bańki. Ekspansja gazu jest ciągle hamowana przez zewnętrzny molekularny obłok, wzbudzany przez gwiazdę macierzystą. Opisywany obłok mieni się różnymi barwami, co jest rezultatem oddziaływania promieniowania ultrafioletowego gwiazdy. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów za 10-20 milionów lat gwiazda wybuchnie jako supernowa.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search