AI od DeepMind i Google

AI od DeepMind i Google

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

AlphaGo to sztuczna inteligencja stworzona przez inżynierów z DeepMind i Google. Wspólnie skonstruowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na analizowaniu wszelkich realnych lokalizacji za pomocą utworzonego drzewka zapytań, z technologią głębokiego uczenia maszynowego (deep learning).

Sztuczna inteligencja AlphaGo na początku marca tego roku zwyciężyła z 18-krotnym mistrzem świata w grze Go. Osiągnięty rezultat jest godny podziwu - machina zwyciężyła 4:1, a pokonanie Lee Sedol'a na zawsze wpisało się do historii. Tak rewelacyjne zwycięstwo nasiliło apetyty chińskich inżynierów. Przyznali oni, iż skoro istota ludzka nie jest obecnie dla AlphaGo wyzwaniem, to być może lepszym przeciwnikiem będzie jakaś inna machina. Inżynierowie z Państwa Środka zaprojektowali więc ChinaComputer Go, czyli system sztucznej inteligencji, jaki ma być godnym adwersarzem dla AlphaGo. Naukowcy z Chin chcą wyzwać na pojedynek sztuczną inteligencję sporządzoną przez Google i DeepMind. Póki co nie wiadomo jeszcze, kiedy ani na jakich zasadach odbędzie się starcie, ale na pewno maszyny zagrają ze sobą w Go.

Powinno się przy tym nadmienić, iż chociaż starcie AlphaGo z Lee Sedolem miał miejsce w Korei Południowej, to gra w Go została wymyślona w Chinach. Z tej właśnie przyczyny przyszły pojedynek amerykańskiej sztucznej inteligencji z chińską sztuczną inteligencją może być naprawdę bardzo interesujący. Kto wie, być może w przyszłości opisywane pojedynki sztucznej inteligencji będą codziennością i pozwolą rozwiązać spór, jaki system AI jest lepszy?

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search