Zwiedzanie Poznania bez grosza przy duszy

Zwiedzanie Poznania bez grosza przy duszy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mogło by się wydawać, że aby zwiedzać ciekawe miejsca trzeba mieć dużo pieniędzy. Jednak okazuje się, że w Poznaniu zobaczyć można mnóstwo ciekawych rzeczy, nie mając w portfelu ani złotówki. Poniżej lista miejsc, które zobaczyć można całkowicie za darmo.

Poznański modernizm

Osobom zainteresowanym modernistyczną architekturą polecić można zobaczenie kilku poznańskich skarbów. Doskonale znane obiekty w centrum miasta, takie jak Okrąglak przy ulicy Mielżyńskiego a także wieżowce Alfy oraz "telewizory" przy Św. Marcinie. Polecić można także wyprawę do Parku Szelągowskiego, w którym znajdziemy Dom Weterana, który uznawany jest przez niektórych znawców za najciekawszy budynek modernistyczny w mieści. Nie można także zapomnieć o Hali Arena w parku Kasprowicza, która wzorowana jest na rzymskim Małym Pałacu Sportowym.

Muzyka nad jeziorem

Całkowicie bez opłat możemy posłuchać muzyki nad Jeziorem Maltańskim. Zobaczymy tam występy artystów takich jak  Kamp!, Night Marks Electric Trio, Łona i Webber, Krzysztof Zalewski, Pablopavo i Ludziki. Nieodpłatne koncerty organizowane są również w KontenerART.

Sławne "kopulujące osiołki"

"Kopulujące osiołki" znane są z jednego z seks-skandali, które wydarzyły się w poznańskich ogrodach zoologicznych. Swą sławę zyskały dzięki radnej PIS Lidii Dudziak, która uznała, iż publiczna kopulacja osiołków w Starym Zoo powinna być zabroniona. Drugim celebrytą jest Słoń Ninio z Nowego Zoo. Ten zaś został oskarżony w 2009 roku przez innego radnego tej samej partii - Michała Grześ o orientację homoseksualną. Oba zdarzenia przyczyniły się uzyskania przez zwierzęta popularności. Wejście do Starego Zoo jest bezpłatne.

Mumia krokodyla

W każdą sobotę wstęp do muzeów w Poznaniu jest bezpłatny. Skorzystaj z okazji, aby zobaczyć mumię krokodyla sprzed dwóch i pół tysiąca lat, która znajduje się w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Tam też zobaczysz galerię portretu rzymskiego, greckie malarstwo wazowe, czy sarkofag z Iret-Hor-iru. Pokaźne zbiory z czasów staroegipskich dostępne sa także w Muzeum Archeologicznym.

Portrety trumienne

Ten wyjątkowy rodzaj portretów, które popularne były wśród szlachty w XVII i XVIII wieku zobaczyć można w Galerii Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego. W soboty wstęp wolny, w tygodniu i w niedziele bilet dla uczniów i studentów do 26 roku życia to wydatek 1zł.

Obrazy

W Galerii Sztuki Polskiej zobaczyć można dzieła Jacka Malczewskiego, głównego przedstawiciela symbolizmu przełomu XIX o XX wieku. Zaś w Galerii Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego znajdziemy jedyne w naszym kraju dzieło sławnego impresjonisty - Claude'a Moneta - obraz pod tytułem "Plaża w Pourville".

Odpoczynek nad rzeką, w parku

Odpocząć nad rzeka można całkiem bezpłatnie. A od czasu kiedy dozwolone zostało spożywanie alkoholu nad Wartą, każdego dnia i o każdej porze spotkać tam można tłumy ludzi. Koniecznie zajrzyj do dwóch ciekawych miejsc nad rzeką KontenerART-u na Chwaliszewie oraz Brzegu Wschodniego przy moście Królowej Jadwigi.
Przyjemnie odpocząć można także w jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście - Parku Sołackim, pospacerujesz tam w ciszy, wśród zieleni. A jak już jesteśmy przy zieleni - koniecznie odwiedź Park Wilsona, na terenie którego znajduje się palmiarnia.
Do zobaczenia jest też największy park w Poznaniu - Cytadela, jego powierzchnia to 100 hektarów.

Poznańskie forty

Muzeum Martyrologii Wielkopolan znajduje się w Forcie VII. Podczas II wojny światowej naziści uruchomili tu pierwszy na polskich ziemiach obóz koncentracyjny. Muzeum zwiedzać można nieodpłatnie we wtorki, zaś w pozostałe dni wstęp kosztuje 1-2 zł.

Koziołki Poznańskie

Osiołki już były, teraz czas na koziołki. Koniecznie musisz je zobaczyć, kiedy dokładnie w południe wychodzą ze środkowej wieżyczki Ratusza na Starym Rynku, aby przez minutę trykać się rogami.

Zwiedzanie kościołów

Oglądanie kościołów może sprawiać wrażenie nudnego i oklepanego zajęcia, jednak będąc w Poznaniu koniecznie trzeba zobaczyć bogactwo Fary Poznańskiej, będącej jedną z najokazalszych barokowych budowli sakralnych w kraju.

Zamek Cesarski

Poznański Zamek Cesarski jest otwarty dla odwiedzających, w dużej części można go zwiedzić samodzielnie. Dodatkowo organizowane są płatne wycieczki z przewodnikiem.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search