Ogród w sierpniu

Ogród w sierpniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lato są najwspanialszym czasem w roku. Można odpoczywać na świeżym powietrzu czy też wybrać się gdzieś na wczasy. Dla posiadaczy ogródków czy działek to intensywny czas pracy. Połowa i koniec lata to zwykle sezon w którym gromadzi się najwięcej plonów. Na krzakach i drzewkach rosną pierwsze plony. Rosną także bujne kwiaty i pnącza. Co na ogół pielęgnujemy w polskich ogrodach? Jakie plony, dary natury z reguły gromadzimy pod koniec lata?

Ogród z warzywami

W środku lata w ogrodzie warzywnym zaczynają dojrzewać pierwsze warzywa. Każdy kto na wiosnę zaoparzył się w rozsadę, teraz może zbierać owoce swojej pracy. Najwcześniej dojrzewa fasolka. Kto miał niewiele miejsca, poprowadził ją jak pnącze na tyczkach. Istnieją fasolki w róznych kolorach. Nasadzone razem nader ładnie upiększają warzywnik. Środek lata to ostatnia szansa, by zasiać fasolę powtórnie, przy sprzyjającej pogodzie jeszcze zdąży dać plon. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w szklarni albo w gruncie. Najbardziej smakowite są właśnie takie prosto z krzaka, chrupkie i orzeźwiające. Na grządkach dochodzą też wczesne marchewki i buraki, a cukinie i a także patisony wytwarzają najbardziej bogate plony. Jednakże prawdziwym władcą letniego warzywnika staje się pomidor. Od środka lata zaczyna dawać sute owoce i jeżeli pogoda będzie w dalszym ciągu korzystna może obdarowywać nas aż do jesieni. Pomidor z domowego ogródka ma zapach i smak najlepszy na świecie. Wskazane jest nawet uprawiać pomidory na balkonie, jeżeli nie ma się działki, czy ogrodu. Pod koniec lata w ogrodzie dochodzą dynie. Niektórzy zasiali wyłącznie odmiany ozdobne, za sprawą których można przystroić przedogródek albo parapet. Jednakże ten, kto miał sadzonki dyni o grubym, słodkim miąższu, będzie miał możliwość przyrządzać wspaniałe zupy, ciacha i zapiekanki.

Ogród pełen owoców

Na półmetku lata pojawiają się owoce. Naturalnie sezon na truskawki i poziomki właśnie dobiega końca, niemniej jednak za to w ich zastępstwie pojawiły się porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od środka lata można też zbierać rozmaite odmiany śliwek. A Natomiastsmak papierówek, najsłynniejszych jabłek z wsiowego ogrodu to wprost niezapomniane doznanie. Na schyłek lata można już zamyślać sporządzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy prawdziwy zawiesisty sok malinowy stanowi najlepsze lekarstwo na jesienną chandrę. Wyłącznie warzywa i owoce pochodzące z własnej, ekologicznej uprawy są zbawiennym źródłem witamin i mogą oddziaływać korzystnie na naszą odporność. Ktokolwiek, kto zdoła skorzystać z dobrodziejstw z z własnego lub babcinego ogrodu jest prawdziwym szczęściarzem.

Co kwitnie latem

W wakacje pojawia się zawsze mnóstwo kolorowych kwiatów. Zaczyna się okazały spektakl barw i zapachów. Kwitną róże, następnie dalie, hortensje, słoneczniki. Kwiaty jednoroczne właśnie teraz rozkwitają najokazalej. Na rabatach jest pełno astrów i floksów. Nie powinno się oszczędzać miejsca w ogrodzie, jeśli pragnie się oglądać motyle, słuchać pobrzękiwania pszczół. Ogród pełen kolorowych pachnących kwiatów to nie wyłącznie wspaniały widok, ale rónież przepiękny ozdobny akcent w wazonie na stole. Wskazane jest zatem przeznaczyć miejsce w ogrodzie na rabaty kwiatowe, które odzwdzieczą się pięknym bogactwem wonia także przepięknym cudownymwyglądem. Niektóre kwiaty świetnie nadają się do suszenia. Ze względu na to mogą udekorować nasz dom nawet w zimie.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search