Tanie mieszkanie — jak oszczędzić na zakupie nieruchomości?

Tanie mieszkanie — jak oszczędzić na zakupie nieruchomości?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kupno mieszkania to naprawdę duży wydatek, na który trzeba zaciągnąć kredyt, spłacany przez długie lata. Często ceny mieszkań są tak wysokie, że wiele osób rezygnuje z własnych czterech kątów, decydując się na wynajem. Czy można znaleźć tanie mieszkania? Czy jest możliwość zaoszczędzenia podczas zakupu nieruchomości? Od czego zależy jego cena? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym poradniku.

Rynek wtórny – czy to dobra opcja na obniżenie kosztów mieszkania?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego wydaje się najlepszą opcją, by kupić nieruchomość w niższej cenie. Rzeczywiście może to być dobre rozwiązanie, ma jednak kilka wad. Przede wszystkim niższe ceny mają budynki ponad 20-letnie i starsze. Często są to mieszkania z okresu PRL, kiedy materiały były słabej jakości, a plan mało komfortowy i wygodny. Zazwyczaj z małą, oddzielną kuchnią, maleńką łazienką i ubikacją. Co więcej, naprawdę tanie mieszkania zazwyczaj wymagają porządnego remontu, by dostosować je do potrzeb nowych mieszkańców i wprowadzić nowocześniejsze i bardziej komfortowe rozwiązania. Koszt takich robót jest podobny do ceny wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego.

Mieszkania z rynku wtórnego  powstałe już po 2000 roku, cechujące się wysokim standardem i nowoczesnym wnętrzem. Położone w dobrej lokalizacji blisko centrum osiągają ceny podobne do nieruchomości na rynku pierwotnym, a czasem nawet i wyższe.

Odpowiednia lokalizacja – z dala od centrum

Koszt metra kwadratowego mieszkania jest najwyższa w centrum Poznania i najchętniej wybieranych dzielnicach. Im dalej od centrum tym cena niższa. Jednak mieszkania w najlepszych cenach znajdują się w pobliskich miejscowościach. Różnica ceny jednego metra kwadratowego między centrum Poznania a sąsiadującymi miejscowościami, może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Co przy cenie całej nieruchomości daje możliwość zaoszczędzenia do kilkudziesięciu tysięcy złotych, nawet przy wyborze większej metrażowo nieruchomości.

Wielu osobom taka opcja wydaje się trudna do zaakceptowania i niezwykle uciążliwa, ale czy tak jest na pewno? Coraz więcej osób pracuje zdalnie, nie ma więc konieczności dojazdu codziennie do biura. Wybór odpowiedniej lokalizacji z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, gdzie jest dużo sklepów, a dzieci mogą uczęszczać do szkoły bez dojazdu do miasta, może być dobrą opcją dla całej rodziny. Jeśli do tego miejscowości posiada, dobrze zorganizują komunikację zbiorową, dojazd do centrum Poznania nie będzie stanowić problemu.

Przykładami takich miejscowości pod Poznaniem jest między innymi Swarzędz, Zalasewo Baranowo, czy też Szamotuły. Jeśli szukasz  nowoczesnego mieszkania z rynku pierwotnego w dobrej cenie, sprawdź, ofertę na https://agrobex.pl/pl. Znajdziesz tam eleganckie nowoczesne osiedla mieszkaniowe, które spełnią Twoje oczekiwania cenowe.

Promocje w firmach deweloperskich

Firmy deweloperskie, by zachęcić klientów do zakupu, oferują różnorodne promocje.

Najczęściej spotykaną i chyba najpopularniejszą są promocje cenowe. Czyli obniżenie ceny mieszkania nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. W nowych inwestycjach wielu deweloperów posiada specjalną pulę mieszkań w niższej.

Dużą popularnością cieszy się promocja na darmowe wykończenie wnętrz, które proponuje coraz więcej deweloperów. Koszt wykończenia w określonym standardzie jest doliczony do końcowej ceny mieszkania. Biorąc pod uwagę, że średni koszt takich prac z zakupem materiałów wynosi obecnie średnio 1000 zł za jeden metr kwadratowy, dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić naprawdę sporą sumę. Jest ona oczywiście zależna od metrażu nieruchomości.

Wiele firm umożliwia również swoim klientom możliwości darmowego wprowadzenia zmian w pierwotnym układzie pomieszczeń, na wczesnym etapie inwestycji. To pozwala na indywidualne dopasowanie przestrzeni wnętrza do potrzeb kupującego, bez wydawania dodatkowych pieniędzy.

Inną opcją promocji jest oferowanie miejsca postojowego w garażu lub na parkingu, czy też komórek lokatorskich w cenie mieszkania.

Wszystkie opisane promocje, mają istotny wpływ na końcową cenę nieruchomości.

Skorzystaj z usług doradcy kredytowego

Warto pamiętać, że koszt kupna nieruchomości, to nie tylko sama cena mieszkania. To również odsetki, które trzeba potem spłacić razem z zaciągniętym kredytem. Dlatego kupując mieszkanie, warto równie dokładnie przyjrzeć się ofercie kredytów oferowanych przez banki.

W tym pomoże Ci doradca kredytowy, który ma szeroką wiedzę na temat produktów bankowych oraz zasad ich udzielania, oraz spłacania. Korzystając z pomocy doświadczonego doradcy, możesz liczyć na to, że znajdzie produkt finansowy, który będzie łatwy do spłaty.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search