Jakie są zalety i wady wakacji w Polsce?

Jakie są zalety i wady wakacji w Polsce?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ostatnio Polacy chętniej pozostają w kraju na okres wakacji. Wydaje się, że nurt na częste wyjazdy zagraniczne nieco przyhamował. Z zdecydowanie to nie jedynie efekt ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz również pogarszającą się kondycją gospodarczą. Lecz wakacje w Polsce nie dla wszystkich są koniecznością, niektórzy doceniają krajoznawcze zalety naszego kraju i entuzjastycznie po nim podróżują. Co zatem zachęca Polaków do spędzenia wczasów w naszym kraju? Jakie są wady wakacji w Polsce? Może okazać się, że wnioski optymistycznie nas zdumieją.

Różnorodność turystyczna w Polsce

Jedną z istotnych zalet położenia geograficznego naszego kraju stanowi wielorakość krajobrazów. Możemy wszak wypoczywać w górach, jak i nad Bałtykiem. Posiadamy cudowne tereny z kotlinami i wyżynami. Na dodatek dla fanatyków wód śródlądowych jest przeogromna liczba pięknych pojezierzy, meandrów rzeczek i pozostałych zbiorników wodnych. W Polsce istnieje wiele parków krajobrazowych, rezerwatów i nietkniętych obszarów zielonych. Nikt nie powinien narzekać na jednostajny widok. Można u nas znaleźć zarówno doskonałe miejsce do długich pieszych wędrówek, wspinaczki, jak i przepiekne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Dodatkowym plusem turystycznym w Polsce jest sposobność do poznawania wielu kultur ludowych. Niepodważalny czar górali, gościnność Kaszubów, czy też pociągająca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy rejon Polski złączony jest z niejedną niesłychaną historią. Na dodatek pożądane byłoby zawsze skosztować kuchni regionalnej. Są takie rejony, które słyną z bogactwa różnych unikalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Województwo Lubelskie a także Podkarpacie na przykład oferują przeszło 240 potraw regionalnych.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Powinno się wspomnieć, że wyjazd do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i wyruszyć w określoną trasę, a w drodze dodatkowo odwiedzać przepiekne, historyczne regiony. Dla wielu to także wspaniała możliwość, aby zobaczyć rodzinę, która mieszka na drugim końcu Polski. Zamiast auta można również skorzystać z linii lotniczych. Sieć lotnisk jest w dzisiejszych czasach na tak bardzo rozwinięta, iż bez trudu można wyszukać połączenie między większymi miastami. Jest to opcja nieco droższa, lecz bezspornie w dużej mierze skraca czas podróży. Dla Polaków nadal, wbrew inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, w związku z tym wyjazd do zagranicznych kurortów okazuje się bardzo sporym wydatkiem. W dodatku powinno się pamiętać, iż odpoczywając w Polsce bez trudności wiesz, jak na przykład zaopatrzyć się w niezbędne produkty w sklepach, w jaki sposób ekspresowo skorzystać z koniecznej pomocy lekarskiej, bądź odnaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak barier językowych w dużej mierze ułatwia podróżowanie i kontakt z lokalną społecznością. Nie zdziwią cię zagraniczne kodeksy albo nieznane obyczaje.W całym kraju wiążą nas te same regulacje prawne, przepisy drogowe, bądź zasady korzystania z urzędów. Nie ma wymogu jakichkolwiek dodatkowych formalności, wiz, paszportów i pozwoleń.

Czy są jakieś minusy urlopu w Polsce?

Oponenci wakacji w kraju przeważnie uwypuklają dwie problematyczne wedle nich kwestie. Jedną z nich stanowi nasz krajowy niestabilny klimat. Zdarza się, że kiedy organizujemy wczasy sporo wcześniej, nie mamy możności skorzystania z prognozy pogody i trafiamy na deszcz bądź niskie temperatury. Nasz lokalny klimat jest dosyć kapryśny i w okresie lata zdarzają się okresy, kiedy bez ustanku pada. Ale warto zwrócić uwagę też na to, iż temperatury nieraz osiągają ponad trzydzieści stopni ciepła. Taka pogodowa ruletka jest cechą wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeżeli spojrzy się na to, niczym na dar natury, która proponuje nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą rozpiętość. W deszczową aurę również można wypoczywać. W naszych kurortach są kryte pływalnie, można zwiedzać zabytkowe miejsca i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwko wakacjom w Polsce jest kiepski stan dróg. Podobno uniemożliwiają one wygodną podróż. Należy jednak przyznać, iż teza ta staje się nieaktualna. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. pozwala na przejechanie niemal całego kraju. Jest nadal parę krótkich odcinków w budowie, ale mają one wygodne objazdy. Można więc bez problemów podróżować po nowej nawierzchni. Należałoby także nadmienić, że dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, głusza i spokój jest wielkim pozytywem wczasów.

Występują takie zakątki na przykładowo w północnowschodnim rejonie, gdzie warto schować się z dala od hałasu ulicznego. Wczasy w Polsce z bez wątpienia będą udane, jeśli zamyślimy je adekwatnie z naszymi oczekiwaniami i oczekiwaniami.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search