Aromaterapia dla seniora – zalety stosowania

Aromaterapia dla seniora – zalety stosowania

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Węch to najbardziej niedoceniany zmysł. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo zapachy wpływają na nasze życie. To one najsilniej przywołują wspomnienia. I przenoszą nas w czasie. Sklepy, galerie handlowe, kina i salony piękności już od dawna rozpylają w swoich wnętrzach odpowiednio zaprojektowane zapachy.

Wykorzystują receptory węchu i wyobraźnię, aby wpłynąć na zachowania i wybory klientów. Nic w tym dziwnego. Zapachy wpływają na człowieka w szerokim zakresie. Mogą niepostrzeżenie wywoływać całe spektrum emocji.
Osoby starsze, mogą mieć znacznie upośledzony zmysł węchu. Olejki eteryczne są dla nich w pewnym sensie ratunkiem. Ze względu na bardzo wyraziste, mocne zapachy mogą być źródłem przyjemności, jednocześnie wpływając na zdrowie. Wykorzystywaniem zapachów w celach terapeutycznych zajmuje się aromaterapia.

Aromaterapia

wp aromateroapia 09.12

Aromaterapia to praktyka wykorzystywania lotnych olejków roślinnych, w tym olejków eterycznych, w celu utrzymania lub przywrócenia dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Jest stosowana przez ludzi od tysięcy lat.
Olejki eteryczne często wykorzystuje się w wielu gałęziach medycyny alternatywnej, jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego. Wiele osób, szczególnie starszych, jest zmęczonych chemicznymi, sztucznymi preparatami. Borykają się z wieloma dokuczliwymi skutkami ubocznymi stosowanych leków. Są w tym osamotnieni i nie widzą nadziei na poprawę samopoczucia. Popadają w apatię i poddają się. Właściwie stosowana aromaterapia może przynieść ulgę w bólu.

Należy pamiętać, że terapia aromatyczna nie naprawi źródła problemu. Ma jednak znaczący wpływ na umysł i emocje, może podnieść na duchu. Pomaga zrelaksować się, dodaje energii, wyzwala lepsze samopoczucie.

Aromaterapia pomaga obniżyć poziom depresji wśród seniorów.

Starzenie się jest procesem nieodwracalnym i jak najbardziej naturalnym. Nic tego nie zmieni. Na szczęście mamy wpływ na jakość życia w podeszłym wieku. Każdy senior może we własnym zakresie zadbać o swój komfort psychiczny i zdrowie. Łatwym sposobem może okazać się terapia olejkami aromatycznymi.
Aromaterapia korzysta z aromatu olejków eterycznych pozyskiwanych z wielu naturalnych źródeł, takich jak cytryna, pomarańcza, róża, jaśmin i inne naturalne zapachy. Aromaterapia może pomóc w łagodny sposób zmniejszyć stres, poprawić koncentrację i osiągnąć relaks, a nawet pozbyć się bezsenności.
Szczególnie zapach olejku lawendy, czy neroli, pozyskiwanego z kwiatu gorzkiej pomarańczy, może działać jako środek redukujący stres i stabilizujący nastrój. Pomaga on uwolnić stłumione emocje, które pochodzą z wyczerpania nerwowego i emocjonalnego. Pomaga uciec od emocjonalnego bólu i cierpienia. Jeszcze lepsze efekty przyniesie aromaterapia stosowana w połączeniu z masażem, ziołolecznictwem, refleksologią, akupunkturą i innymi holistycznymi terapiami leczniczymi.

Aromaterapia w placówkach medycznych

Osoby starsze pamiętają czasy, gdy ludzie leczyli się metodami naturalnymi. Wiedzieli gdzie szukać ziół i z jakich roślin pozyskiwać olejki eteryczne.
Na szczęście aromaterapia wraca do łask i coraz więcej osób korzysta z jej dobrodziejstw. W sklepach i w aptekach można teraz kupić dowolny, dobrej jakości olejek eteryczny.

Wykorzystywanie aromaterapii w domu nikogo nie dziwi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że moc zapachów jest z powodzeniem wykorzystywana w szpitalach i domach opieki. Dobre placówki opieki medycznej i rehabilitacji wykorzystują wyłącznie sprawdzone i skuteczne metody poprawy jakości życia osób starszych. Aromaterapia jest jedną z najprostszych. Oddział dzienny lub całodobowy ośrodka klinikaseniora.pl to jedno z tych miejsc, gdzie seniorzy mogą poznać moc zapachów. Specjalne kompozycje zapachowe wyciszą, zrelaksują, poprawią nastrój lub zmniejszą ból.

Aromaterapia jest najszybciej rozwijającą się terapią uzupełniającą wśród pielęgniarek w Stanach Zjednoczonych. Okazała się na tyle skuteczna i pomocna, że oficjalnie uznano ją za legalną metodę wspierania pacjenta w pielęgniarstwie holistycznym. Ta delikatna terapia, staje się jednym z najpopularniejszych narzędzi, z których pielęgniarki mogą korzystać, aby poprawić jakość opieki.

Taka terapia jest korzystniejsza dla fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia zarówno pielęgniarek jak ich podopiecznych. Aromaterapia jest naturalną, niedrogą, nieinwazyjną i prostą terapią, którą można stosować u większości osób praktycznie w każdym miejscu ich pobytu.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search