Węch to najbardziej niedoceniany zmysł. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo zapachy wpływają na nasze życie. To one najsilniej przywołują wspomnienia. I przenoszą nas w czasie. Sklepy, galerie handlowe, kina i salony piękności już od dawna rozpylają w swoich wnętrzach odpowiednio zaprojektowane zapachy.
Wykorzystują receptory węchu i wyobraźnię, aby wpłynąć na zachowania i wybory klientów. Nic w tym dziwnego. Zapachy wpływają na człowieka w szerokim zakresie. Mogą niepostrzeżenie wywoływać całe spektrum emocji.
Osoby starsze, mogą mieć znacznie upośledzony zmysł węchu. Olejki eteryczne są dla nich w pewnym sensie ratunkiem. Ze względu na bardzo wyraziste, mocne zapachy mogą być źródłem przyjemności, jednocześnie wpływając na zdrowie. Wykorzystywaniem zapachów w celach terapeutycznych zajmuje się aromaterapia.
Aromaterapia
Aromaterapia to praktyka wykorzystywania lotnych olejków roślinnych, w tym olejków eterycznych, w celu utrzymania lub przywrócenia dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Jest stosowana przez ludzi od tysięcy lat.
Olejki eteryczne często wykorzystuje się w wielu gałęziach medycyny alternatywnej, jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego. Wiele osób, szczególnie starszych, jest zmęczonych chemicznymi, sztucznymi preparatami. Borykają się z wieloma dokuczliwymi skutkami ubocznymi stosowanych leków. Są w tym osamotnieni i nie widzą nadziei na poprawę samopoczucia. Popadają w apatię i poddają się. Właściwie stosowana aromaterapia może przynieść ulgę w bólu.
Należy pamiętać, że terapia aromatyczna nie naprawi źródła problemu. Ma jednak znaczący wpływ na umysł i emocje, może podnieść na duchu. Pomaga zrelaksować się, dodaje energii, wyzwala lepsze samopoczucie.
Aromaterapia pomaga obniżyć poziom depresji wśród seniorów.
Starzenie się jest procesem nieodwracalnym i jak najbardziej naturalnym. Nic tego nie zmieni. Na szczęście mamy wpływ na jakość życia w podeszłym wieku. Każdy senior może we własnym zakresie zadbać o swój komfort psychiczny i zdrowie. Łatwym sposobem może okazać się terapia olejkami aromatycznymi.
Aromaterapia korzysta z aromatu olejków eterycznych pozyskiwanych z wielu naturalnych źródeł, takich jak cytryna, pomarańcza, róża, jaśmin i inne naturalne zapachy. Aromaterapia może pomóc w łagodny sposób zmniejszyć stres, poprawić koncentrację i osiągnąć relaks, a nawet pozbyć się bezsenności.
Szczególnie zapach olejku lawendy, czy neroli, pozyskiwanego z kwiatu gorzkiej pomarańczy, może działać jako środek redukujący stres i stabilizujący nastrój. Pomaga on uwolnić stłumione emocje, które pochodzą z wyczerpania nerwowego i emocjonalnego. Pomaga uciec od emocjonalnego bólu i cierpienia. Jeszcze lepsze efekty przyniesie aromaterapia stosowana w połączeniu z masażem, ziołolecznictwem, refleksologią, akupunkturą i innymi holistycznymi terapiami leczniczymi.
Aromaterapia w placówkach medycznych
Osoby starsze pamiętają czasy, gdy ludzie leczyli się metodami naturalnymi. Wiedzieli gdzie szukać ziół i z jakich roślin pozyskiwać olejki eteryczne.
Na szczęście aromaterapia wraca do łask i coraz więcej osób korzysta z jej dobrodziejstw. W sklepach i w aptekach można teraz kupić dowolny, dobrej jakości olejek eteryczny.
Wykorzystywanie aromaterapii w domu nikogo nie dziwi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że moc zapachów jest z powodzeniem wykorzystywana w szpitalach i domach opieki. Dobre placówki opieki medycznej i rehabilitacji wykorzystują wyłącznie sprawdzone i skuteczne metody poprawy jakości życia osób starszych. Aromaterapia jest jedną z najprostszych. Oddział dzienny lub całodobowy ośrodka klinikaseniora.pl to jedno z tych miejsc, gdzie seniorzy mogą poznać moc zapachów. Specjalne kompozycje zapachowe wyciszą, zrelaksują, poprawią nastrój lub zmniejszą ból.
Aromaterapia jest najszybciej rozwijającą się terapią uzupełniającą wśród pielęgniarek w Stanach Zjednoczonych. Okazała się na tyle skuteczna i pomocna, że oficjalnie uznano ją za legalną metodę wspierania pacjenta w pielęgniarstwie holistycznym. Ta delikatna terapia, staje się jednym z najpopularniejszych narzędzi, z których pielęgniarki mogą korzystać, aby poprawić jakość opieki.
Taka terapia jest korzystniejsza dla fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia zarówno pielęgniarek jak ich podopiecznych. Aromaterapia jest naturalną, niedrogą, nieinwazyjną i prostą terapią, którą można stosować u większości osób praktycznie w każdym miejscu ich pobytu.