Budowlana przerwa na czas zimy - czy warto?

Budowlana przerwa na czas zimy - czy warto?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy remontowo-budowlane przeprowadzają operacje wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to zasadą, to pomimo tego powinno się dom konserwować przed opadami śniegu, deszczu jak również mrozów, które umieją zaskoczyć. Czy jest sens, żeby przerywać całkowicie prace na zimę? A może wcale? Na te pytania musi każdy w decydującym rozrachunku odpowiedzieć indywidualnie. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na ochronie niewykończonych i narażonych na wilgoć fragmentów domu. W dłuższej perspektywie może to przynieść korzyści z samego tylko należytego samopoczucia, że zrealizowało się wszystko, ażeby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie spotkać pleśni, zniszczonych materiałów jak również samego budynku.

Zrozumienie stanu surowego zamkniętego bywa nagminnie mylnie interpretowane. Nie polega to jeno i wyłącznie na skonstruowaniu więźby dachowej z pokryciem ostatecznym albo tymczasowym. Aby zaakceptować budynek za stan surowy zamknięty powinno się też wstawić okna i drzwi, oraz zmajstrować ściany działowe. Ważną sprawą jest ochronienie domu przed wszelakimi opadami. Chodzi tu zwłaszcza o sumienne osłonięcia otworów okiennych i drzwiowych. Jest to postulowane przy pracach wykończeniowych wewnątrz i jest to spowodowane na ogół tym, że inwestor zamierza użytkować z budynku już po sezonie zimowym. Z rozmaitych przyczyn nie jest to wykonalne, gdyż przy niektórych konstrukcjach nieodzowny jest przestój w stanie surowym otwartym. Skutkuje to na zdobyciu słusznych parametrów technologicznych, chociażby na przeschnięcie w ostatnim czasie postawionych ścian. Najgorszym z możliwych jest niepozostawienie możności odparowywania wody z stanu zamkniętego. Ma to miejsce wówczas, kiedy zamkniemy dom szczelnie, bez sposobności śladowej alternacji powietrza. Wykraplanie pary, a w dalszym ciągu jej ponowne zamarzanie na połaciach dachowych a także ścianach będzie skutkowało pogorszeniem właściwości, a w konsekwencji uszkadzaniem materiału budowlanego. Unikniemy przykrych skutków, pozostawiając okna w pozycji rozszczelnionej, upewniając się też, że kanały wentylacyjne są drożne. Zrezygnujemy z tego typu wyjść, gdy będziemy przeprowadzać mokre prace typu tynkowanie czy wykonywanie podłóg.

Pomieszczenia należy nagrzewać nie tylko w trakcie prowadzenia prac, ale także w okresie suszenia tynków i wylewek podłogowych. Wypada też zagwarantować należytą, wcześniej już napomykaną wentylację. Typ ogrzewania jest uwarunkowany od zaawansowania robót wykończeniowych, a i dostępnych źródeł ciepła. Najdroższym rozwiązaniem jest grzanie elektryczne, ale jest równolegle najprostszym ze wszystkich pozostałych. Działa tutaj szereg urządzeń typu grzejniki konwektorowe, olejowe czy promienniki. Mamy również do dyspozycji (jeśli funkcjonuje przewód kominowy) wkład kominowy opalany drewnem. Pożyczyć można też nagrzewnice olejowe.Co do okien, to najlepiej okna się montuje od razu po ułożeniu tynków wewnętrznych, przed wykańczaniem fasady. Taka kolejność prac budowlanych wyklucza możliwość pobrudzenia oraz uszkodzenia okien, zawilgocenia ścian, oraz konieczność ewentualnej renowacji ościeży, naruszonej podczas montażu okien. Bywa to nieraz katastrofalne w skutkach. Pośpiech inwestora często wynika z wyprzedzenia nastania mrozów. Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego staje się priorytetem, aby przez okres zimowy wykorzystać czas na prace wewnątrz domu. Tym samym okna zostają zamontowane przed położeniem tynków i zrobieniem wylewek, innymi słowy tzw. prac mokrych, powodujących wzrost ilości wody w ścianach, a tym samym - wzrostu wilgotności. Przy planowanych oknach drewnianych jest to tym bardziej niewskazane. Duża wilgotność może im zaszkodzić. Producenci okien warunkują sobie podczas wystawiania gwarancji na okna, że traci ona ważność, gdyby po montażu okien były prowadzone prace mokre, a pomieszczenia nie były dostatecznie nagrzewane i wietrzone. Przy oknach PVC porządek prac nie ma aż tak dużego znaczenia, lecz każdy inwestor chciałby, aby zainstalowane okna nie trzeba było myć. Tak przeto przed tynkowaniem trzeba je dokładnie osłonić folią i pozostawiać rozszczelnione. Jeżeli w projekcie uwzględniono tynki cementowo-wapienne, otwieranie okien w tym przypadku nie jest wskazane.

Przykrycie dachu będzie w stanie być przejściowe lub docelowe. Jednak kiedy nie zdążyliśmy zamontować konstrukcji dachu, powinniśmy chociaż w sposób prowizoryczny ubezpieczyć strop przed opadami. Na kształcie ułożenia powinno nam zależeć, albowiem woda winna napływać poza obrys wymurowanych ścian. Przy gotowej więźbie dachowej ułożenie dachu jest łatwiejsze. W tymże przypadku prowizoryczne rozwiązania nie wchodzą w rachubę. Najprzyjemniej jest ułożyć folię wysokoparoprzepuszczalną wstępnego krycia albo papę na deskowaniu, która po zimie będzie przykryta ostatecznym materiałem.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search