Oddziaływanie pandemii COVID-19 na samopoczucie

Oddziaływanie pandemii COVID-19 na samopoczucie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Warunki w trakcie trwania pandemii COVID-19 jak również wynikająca z niej recesja gospodarcza wpłynęły rozpaczliwie na zdrowie psychiczne masy osób jak również stworzyły nowe problemy dla osób przedtem cierpiących na schodzenia psychiczne oraz np. zaburzenia powiązane z nałogami.

W przybliżeniu 40% dorosłych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zgłaszało w trakcie pandemii objawy zaburzeń lękowych albo depresyjnych. W dotychczasowych okresach było to mniej więcej 10% dorosłych. Do przeważnie raportowanych problemów powiązanych ze zdrowiem umysłowym a także samopoczuciem zaliczają się:

- trudności z uśnięciem lub prawidłowym snem - przeszło 1/3 osób
- trudności z jedzeniem i odżywianiem - więcej niż jedna trzecia ludzi
- wzrost spożycia alkoholu lub stosowania substancji uzależniajacych - przeszło jedna dziesiąta ludzi
- zapaść stanu zdrowia, w szczególności chorób przewlekłych z powodu obaw oraz stresu związanego z koronawirusem - więcej niż jedna dziesiąta ludzi

W miarę utrzymywania się pandemii, coraz więcej psychologów i osób związanych z pomocą osobom w największym stopniu potrzebującym wyraża niezbędność wzmożenia działań w zakresie zdrowia publicznego. Coraz to gorsze wyniki badań związanych z samopoczuciem świadczą że teraźniejszy stan zarazy wpływa silnie nie tylko na kondycję zdrowia fizycznego lecz również na nasze zdrowie psychiczne jak również nastrój. Skutki deficytów w tym zakresie mogą być wyczuwalne na długo po ustąpieniu samego zagrożenia pandemicznego. Pomoc psychologa, dialog z rodziną jak również przyjaciółmi to najłatwiejsza metoda na przywrócenie pewnej równowagi i szerszego spojrzenia, nabranie perspektywy na otaczający nas kraj.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search