Co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży mieszkania?

Co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży mieszkania?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością wolnych środków do sfinansowania zakupu mieszkania. Nie każdy też potrzebuje własnego lokum, szczególnie jeśli planuje w niedalekiej przyszłości przeprowadzkę czy po prostu drzemie w nim dusza podróżnika. Na szczęście rynek nieruchomości obfituje w mieszkania do wynajęcia, dzięki czemu możemy zamieszkać w dowolnym miejscu, ponosząc koszty związane wyłącznie z czynszem i opłatami za media. Za wszystkie pozostałe kwestie dotyczące budynku odpowiada jego właściciel.

To powinieneś mieć na uwadze podczas oglądania mieszkania


Oferty mieszkań znalezione na stronach internetowych prezentują się zwykle wręcz bajecznie, ale w praktyce bywa z tym różnie i wcale nie tak rzadko pierwotny wygląd lokum mocno odbiega od tego przedstawionego na zdjęciach. Mieszanie może na pierwszy rzut oka wyglądać schludnie i elegancko, a w rzeczywistości być to tylko przykrywką, pod którą kryją się niemiłe niespodzianki. Kluczową kwestią będzie dokładne sprawdzenie lokum i to pod wieloma względami. Ne mogą być to tylko powierzchowne oględziny. Do tego dochodzi jeszcze kwestia umowy – obowiązkowo trzeba zapoznać się dogłębnie ze wszystkim znajdującymi się w niej zapisami, aby uchronić się przed nie przyjemnościami w przyszłości. Jeśli zadbamy o to wszytko już na samym początku, z pewnością nie będziemy żałować później swojego wyboru.


Ważne jest to, aby mieszkanie oglądać zawsze za dnia, czyli przy naturalnym świetle, aby być w stanie wykryć wszelkie niedociągnięcia i defekty. Zweryfikować trzeba zgodność oferty z rzeczywistością. Chodzi tutaj między innymi o to, czy w każdym pomieszczeniu znajduje się wyposażenie określone w ogłoszeniu – meble, sprzed RTV i AGD. Znaczenie będzie miał też stan techniczny poszczególnych sprzętów i instalacji. W pełni sprawne i szczelne okna są niezwykle istotne, bo wpływają na koszty ogrzewania. Dużą uwagę powinno się skupić na łazience, obecności pleśni, grzybów i wilgoci. Tego typu rzeczy świadczą o tym, że mieszkanie nie było właściwie eksploatowane i będzie nam trudno się z tym uporać. Znaczenie ma też jakość i kondycja ceramiki, armatury, kabiny prysznicowej, mebli, sprzętu łazienkowego. Wszystko musi prawidłowo działać, zweryfikować należy nawet instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną.

Artykuł powstał we współpracy z MAXON - Biuro nieruchomości

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search