Co sprawia, że film jest dobrą adaptacją?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wielbiciele książek czy literatury obrazkowej coraz nagminniej i chętniej domagają się, by ich ulubieni bohaterowie doczekali się swoich filmowych odpowiedników. Na wielu forach możemy zobaczyć, jak wybierają oni wymarzoną obsadę lub nawet proponują swoje warianty scenariuszy. Wielu z nich niestety zawiedzie się, jeżeli okaże się, iż adaptacja nie będzie świetnym filmem.

Co to jest adaptacja filmowa?

To nic innego jak przeniesienie świata książkowego czy serialu, a nawet gry, na ekran kinowy. Tak naprawdę adaptacja nie musi być przeniesieniem na ekran. Tak faktycznie to głównie przeniesienie z jednego modelu sztuki do drugiego, możliwie wiernie z pierwowzorem. Wersja filmowa w nazwie ma stwierdzone, że przenosimy całość do świata obrazu. W ów sposób fani zdołają zobaczyć swoich ukochanych herosów, a nowe osoby na bezproblemowo odkryć danego twórcę w wygodny dla siebie sposób. Ku niepocieszeniu adaptacja nierzadko rozczarowuje żarliwych fanów serii.

Dobra adaptacja - czyli jaka?

Dobra ekranizacja powinna integrować w sobie trzy fundamentalne czynniki: musi być możliwie wierna z pierwowzorem i być zgodna z dogmatem, musi być porządnym filmem samym w sobie jak również musi być prosta w odbiorze dla oglądającego, który po raz pierwszy styka się z adaptowanym uniwersum. W istocie implikuje to, iż trzeba w filmie stworzyć świat od początku. No i ewidentnie znacznie go spłaszczyć, przynajmniej w oczach fanów, którzy wcześniej go znają i ogarniają. Ekranizacjami są dobrze znane „Harry Potter” oraz „Władca Pierścieni”, oba te przypadki okazują doskonale, na czym polega zrobienie dobrej adaptacji.

Dlaczego fanom nie przypadają dogustu adaptacje?

Fani często żądają literalnego oddania ich ulubionego świata na wielki ekran. Często jednak spotykają się z wielkim zawodem. Widać to dobrze, zwłaszcza gdy scenarzyści decydują się na zekranizowanie gry. Dewiza, która za tym stoi jest nadzwyczaj prosta. Sztuka filmowa rządzi się swoimi zasadami, najczęściej gruntownie innymi aniżeli książka bądź serial. Naturalnym jest wobec tego, że nie będzie opowiadał historii na sposób znany nam z konkretnego nośnika. I tu tkwi cały szkopuł, gdyż fani będą domagać się w detalach tego, co widzieli w grze czy książce, a to było by zwyczajnie technicznie niewykonalne.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search