Dla kogo kasy fiskalne online w 2021 roku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1 maja 2019 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające kilka bardzo istotnych zmian dla podmiotów, które rejestrując swoją sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Od tego dnia został wprowadzony obowiązek stosowania tzw. kas online. Czym są jednak kasy online, czym różnią się od tradycyjnych kas i kto od 2021 roku będzie zobowiązany do ich zakupu?

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online to całkowicie nowa kategoria urządzeń fiskalnych, których istotną jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W dużym skrócie można napisać, iż kasy te na bieżąco wysyłają do ministerstwa informacje o rejestrowanych za ich pomocą transakcjach, co znacząco odróżnia je od tradycyjnych kas. Wspomniane Repozytorium gromadzi zatem szereg bardzo istotnych danych takich jak paragony fiskalne, raporty dobowe, raporty miesięczne, a także informacje dotyczące przeglądów okresowych urządzenia.

Czym się różnią kasy fiskalne on-line od zwykłych kas?

Kasy online od zwykłych kas odróżnia przede wszystkim fakt wysyłania na bieżąco wspomnianych powyżej informacji, co ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Kolejną ważną kwestią jest to, iż w stosowanych dotychczas kasach kopie dokumentów były zapisywane na zewnętrznych nośnikach, natomiast w przypadku kas online elektroniczne kopie dokumentów zapisywane są w wewnętrznej pamięci kasy. Dosyć ważne jest również to, iż w przypadku kas on-line następuje automatyzacja nadawania numerów ewidencyjnych podczas procesu ich fiskalizacji, natomiast w przypadku zwykłych kas numer nadawany był przez właściwy Urząd Skarbowy.

Dla kogo kasy online będą obowiązkowe od 2021 roku?

W ostatnim czasie w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną termin obowiązkowego wdrożenia kas online przez określone podmioty został przesunięty. Od 1 stycznia 2021 roku (termin przesunięty z 1 lipca 2020 r.) podatnikami zobowiązanymi do stosowania kas online są podmioty: świadczące usługi związane z wyżywieniem, które świadczone są wyłącznie przez placówki stacjonarne, świadczące usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także sprzedające węgiel, brykiet oraz podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczone do celów opałowych.

Z kolei od 1 lipca 2021 roku (termin przesunięty z 1 stycznia 2021 roku) kasy online obowiązkowe staną się dla podmiotów świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, a także związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Punkty sprzedaży kas online:

- kasy online Poznań 61 872 40 20
- kasy online Wolsztyn, Grodzisk Wlkp., Kościan - 61 623 51 31
- kasy online Śrem, Środa Wielkopolska - 61 623 51 32
- kasy online Gniezno, Września - 61 623 55 53
- kasy online Szamotuły, Oborniki, Wągrowiec - 61 623 55 54

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search