Najczęstsze choroby czworonogów

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Naszych czworonogów nie omijają mniej groźne i bardzo groźne choroby. Do tych, z którymi najczęściej do weterynarza przychodzą właściciele psów i kotów należą choroby wirusowe, alergie skórne i pokarmowe, a w przypadku psów dużych ras choroby zwyrodnieniowe. Warto wiedzieć, że wiele chorób można skutecznie leczyć, a innym zapobiegać.

Choroby wirusowe wśród psów i kotów

Wśród psów i kotów panuje wiele groźnych chorób wirusowych. Na pewno najgroźniejszą jest wścieklizna, która prowadzi do śmierci, a w dodatku jest zagrożeniem dla ludzi. Dlatego co roku odbywa się obowiązkowe szczepienie psów na wściekliznę. Choć co do kotów nie ma takiego obowiązku, to jak najbardziej należy je szczepić, wszak one znacznie częściej mają kontakt z dzikimi zwierzętami, gdy realizują swój instynkt łowny. Wściekliznę przenoszą nie tylko lisy, nietoperze, ale również wiewiórki. Jedyną możliwością uchronienia przed chorobą i śmiercią jest szczepienie. Popularnymi chorobami wirusowymi wśród psów i kotów jest także nosówka i parwowiroza u psów i panleukopenia u kotów. Obydwie występują częściej u osobników młodych. Dlatego zarówno na nosówkę, jak i parwowirozę warto szczepić małe psy i koty. Szczepienia podawane są zwykle w pakiecie w trzech powtarzanych dawkach. U kotów poważnym problemem jest wirus wywołujący kocią białaczkę, jednak trzeba zaznaczyć, że szacuje się iż choroba rozwija się u 1 do 8% zdrowych kotów. Zawsze głównym leczeniem przy ciężkich chorobach wirusowych jest nawadnianie, uzupełnianie niedoborów elektrolitów, antybiotykoterapia, a w przypadku wymiotów stosowanie leków przeciwwymiotnych i osłonowych. U psów często występuję również kaszel kenelowy, zarówno u młodych, jak i starszych osobników. To choroba, która leczona jest objawowo, podobnie jak inne choroby wirusowe. W przypadku każdej choroby wirusowej ważne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju, wtedy rekonwalescencja przebiega szybciej.

Alergie skórne i pokarmowe

Zarówno koty, jak i psy, zwłaszcza niektóre rasy cierpią na alergie skórne i pokarmowe, a najczęściej są one ze sobą powiązane. W tym przypadku istotne znaczenie ma odpowiednio dobrana dieta i nieprzekarmianie zwierzęcia. Nie można wprowadzać zbyt wielu składników do diety na raz, a nowe produkty wprowadzać stopniowo, a w razie wystąpienia reakcji alergicznej w postaci biegunki należy odstawić wprowadzony produkt. Zawsze jednak rozpoczyna się od wyeliminowania dotychczasowej diety i wprowadzenia nowych produktów. Najczęściej jest to jagnięcina, konina lub królik, gdyż te rodzaje mięsa najrzadziej powodują alergię. Nie można stosować w diecie wypełniaczy takich jak ryż, które często także przyczyniają się do alergii. Pierwszymi objawami alergii jest świąd i zaczerwienienie, lizanie i wygryzanie łapek, strupki, a nawet łupież. Bardziej podatne na alergie są psy ras białych i wielorasowe o białym umaszczeniu. Można tu wymienić white terriera, maltańczyka czy też staffordshire bull teriera, a wśród kotów - koty syjamskie.

Dysplazja stawu biodrowego u psów ras dużych

Właściciele psów raz dużych często przychodzą do weterynarza z problemem zwyrodnieniowym swoich pupili. Dysplazja stawu biodrowego jest bardzo popularnym schorzeniem wynikającym z budowy anatomicznej psów niektórych ras. Bowiem są takie, które są genetycznie bardziej podatne na tego typu problemy związane z układem ruchu. Zarówno owczarki środkowoazjatyckie, jak i berneńskie, a także mastiffy są predysponowane do powstawania zwyrodnień. Można jednak stosować odpowiednią profilaktykę, a mianowicie chodzić na spacery wśród wysokich traw. Nie jest wskazane bieganie, ani intensywne marsze. Za to bardzo dobrym sposobem na ruch dla tych zwierząt jest pływanie. Jest ono stosowane również jako rehabilitacja przy wystąpieniu pierwszych objawów. Oprócz tego stosuje się oczywiście farmakoterapię i między innymi laseroterapię.

Niezależnie od problemu z jakim boryka się czworonożny przyjaciel, w przychodni weterynaryjnej można uzyskać fachową pomoc. Polecamy odwiedzenie specjalisty, czyli weterynarza. Zachęcamy również do zajrzenia na stronę: https://przychodniagrodzisk.pl. Szczepienia i profilaktyka są bardzo ważne, dlatego należy okresowo przynajmniej raz do roku udać się ze swoim czworonogiem do weterynarza.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search